Opel’in AFL aydınlatma sistemi Euro NCAP Yüksek ödülünü kazandı.

23.Kas.2011

 

  • AFL akşamları ve geceleri kaza riskini azaltıyor
  • 2010 yılında Opel’e Euro NCAP’ten ikinci Yüksek ödül
Opel - Opel’in AFL aydınlatma sistemi Euro NCAP Yüksek ödülünü kazandı

Rüsselsheim/Brüksel. Bağımsız tüketici kurumu olan Avrupa Yeni Araç Değerlendirme Programı (Euro NCAP), Opel’e güvenli aydınlatma sistemi Sürüşe Duyarlı Ön Farlar (AFL) için Yüksek ödül verdi.

 

Dinamik viraj aydınlatması ve kavşak aydınlatması kombinasyonu olan AFL akşam ve geceleri kaza riskini ciddi anlamda azaltıyor. Opel, AFL sistemini pazara 2002 yılında getiren ilk şirkettir. Corsa ve Meriva’dakine ek olarak Astra ve Insignia’da sekiz farklı otomatik aydınlatma fonksiyonuna sahip AFL+ sistemi bulunmaktadır.

 

AFL+ en iyi görüşü sağlar. Şehirde, yaya alanlarında, şehir dışı yollarda ve otobanda sürüş için genişlik, açı ve menzilde değişken ışık huzmesi dağılımı özelliğine sahip bu sistem gaz boşalımlı bi-xenon ön farlara sahiptir. Bu sistem kötü hava aydınlatması, dinamik viraj aydınlatması, kavşak aydınlatması, uzun far asistanı ve LED gündüz farlarıyla desteklenmektedir. Sensörler ve yazılım, çevreyi, trafiği ve hava koşullarını sürekli gözlemleyerek uygun aydınlatma fonksiyonu arasında otomatik geçiş yapar.

Opel - Opel’in AFL aydınlatma sistemi Euro NCAP Yüksek ödülünü kazandı

Gece veya kötü şartlarda sürüş daha tehlikelidir

 

Her ne kadar geceleri yolda %33 daha az trafik de olsa akşam ya da gece gerçekleşen ölümcül kazalar, gündüz gerçekleşen kazaların iki katıdır.

 

Alman Federal Otoban Araştırma Kurumu tarafından yürütülen bir çalışmada 40 yaşını aşkın sürücülerin zifiri karanlıkta görüş yeteneklerinin kısıtlandığı ve parlamaya karşı aşırı bir hassasiyet gösterdikleri ortaya çıkmıştır.

 

 

Opel: Güvenli ve basit sürüşte “dünya lideri”

 

AFL’nin aldığı ödül Opel için ikinci Euro NCAP Yüksek ödülüdür. İlk ödül ise 2010 yılında Paris Otomobil Fuarı’nda Opel Eye sistemi için alınmıştır.

 

Euro NCAP Yüksek ödülü, otomotiv endüstrisinde gelişmiş güvenlik teknolojilerini değerlendirip ödüllendiren yeni bir ödül sistemidir. Euro NCAP’in yetişkin koruma, yolcu koruma, çocuk güvenliği ve güvenlik asistanı sistemlerine ait yıldızlı not sistemine katkıda bulunmaktadır.