Mutlu Yıllar! Opel Corsa 30 Yaşında!

29.Ağu.2012

  • 1982 – 2012: 30 yıl, 4 nesil, 12 milyon adet üretim ve satış
  • Corsa modelleri arasında her zaman yeni bir şeyler var
Opel Haberler – Eski ve Yeni: Sportif Corsa D, OPC “Nürburgring Edition” ve Corsa A

Rüsselsheim. Opel Corsa, 30 Ağustos’ta 30. yaş gününü kutladı. Birinci nesil Corsa’ların üretimi, Opel’in ilk modern ve küçük otomobili için kurulan ve Zaragoza İspanya’da bulunan Figueruelas fabrikasında 1982 yılında başladı. 1982’ye kadar Opel Kadett (3.98 metrelik uzunluğu ile), markanın kompakt giriş modeli olarak kaldı. Daha ufak ve daha makul fiyatlı Corsa A’nın (3.62 metre) gelişi ile Opel, artan popülerlikteki bu segmente giriş yaparak tarihinde yeni bir sayfa açtı.

Opel Haberler – Henk Wyninger’in Kolaj Çalışması: 1982’den İtibaren Dört Nesil Corsa

Son 30 yılda, Avrupa çapında 4 nesil boyunca neredeyse 12 milyon Corsa üretilip satıldı. Ağustos 2012 de dahil olmak üzere bu zamana kadar Zaragoza fabrikası, toplamda 9.3 milyon adet Corsa üretti. Kalan 2.5 milyon adet ise Eisenach, Almanya’daki diğer fabrikada üretildi. Eisenach’taki Corsa üretimi Haziran 1993’te başladı. Bu yüzden Corsa, Opel tarihinde en popüler otomobil olmanın onurunu yaşıyor. Dünya çapındaki başarısı ise çok daha büyük: General Motors ailesindeki modellerini (Latin Amerika’da Chevrolet, Avusturalya’da Holden, Güney Afrika’da Opel, Çin’de de Buick Sail) de hesaba kattığımızda Corsa platformuna sahip yaklaşık 20 milyon aracın dünya çapında satışı gerçekleşti.

Opel Haberler – Corsa D Ailesi, pek çok motor seçeneğiyle 3 ve 5 kapı gövde tiplerine sahip

1982’den itibaren Opel/Vauxhall Corsa, Avrupa pazarında çok ciddi bir oyuncu. Küçük otomobil segmentinde en geniş model yelpazesi sunan otomobillerden biri ve yeni modeller, teknolojiler ve kişiselleştirmeler ile sürekli güncelleniyor. Coupé tarzı 3 kapılı, aile dostu 5 kapılı ve ticari Corsavan gövde tipleri bulunuyor.

Opel Haberler – Eisenach fabrikası Şubat 2010’da Color Race modeli ile 2.5 milyonuncu Corsa’yı üretim bandından indirdi

Corsa, Opel/Vauxhall satışlarının %30’unu oluşturan Astra’ları %28’lik bir pay ile çok yakından takip ediyor. 2008’den itibaren Corsa 3 kapı modelleri, Batı Avrupa’da 3 kapılı hatchback B segmentinde %18’lik bir pay ile bir numarada. Genel olarak Corsa (üç kapılı ve beş kapılı) Batı Avrupa’daki B segmentinde %10’dan fazla bir pay ile üçüncü sırada bulunuyor. Yunanistan’da bir numara olan Corsa, Almanya’da, İngiltere’de ve Belçika’da ise ikinci sırada. İspanya ve Hollanda’da Corsa üçüncü sırada yer alıyor.

Opel Haberler – 2011’de Color Stripes serisi, popüler Corsa Color serisine eklendi

30 Yıllık Corsa Gücü

Harika görünüş, geniş bir kabin, en yeni teknolojiler, yüksek derecede çevre dostu ve sportif cazibe, Corsa’nın başarısında çok önemli faktörler. Bu yüzden pek çok uluslararası ödüle layık görüldü. 1982 yılındaki lansmanından hemen sonra birinci nesil Corsa A, Almanya’daki “Altın Direksiyon” ödülünü kazandı. Daha sonra diğer Corsa nesilleri, çeşitli ülkelerde “Yılın Otomobili” ödüllerine layık görüldü. Şu anki nesil Corsa’lar, “Autobest 2007” ödülünü kazandı. 2009’da ve 2010’da Corsa, DEKRA kusur raporunun milyonlarca kullanılmış araç arasından sınıfındaki bir numaralı aracı olarak seçildi.

Opel Haberler – Çevre Dostu Geleneği

Çevre Dostu Geleneği

Corsa, çevreye olan bağlılığı yüzünden pek çok övgüye layık görüldü. 1995 yılında Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı (IAA)’nda görücüye çıkan Corsa ECO 3 prototipi, dünyanın ilk “3 litre” yakıt tüketimine sahip otomobiliydi. Ardından üretim araçlarıyla düşük tüketim hayali, Corsa ile gerçeğe dönüştü ve daha geniş müşteri kitlesini hedef aldı. 70 kW/95 HP güce ve Start & Stop teknolojisine sahip en yeni 1.3 CDTI ecoFLEX, 100 kilometrede 3.5 litrelik yakıt tüketimiyle şimdiye kadar üretilmiş en ekonomik Corsa.

Opel Haberler – Corsa D Ailesinin Sportif Sivriliği: Corsa OPC Nürburgring Edition

Saf Sürüş Keyfi İçin Yüksek Performanslı OPC Modelleri

Opel, makul fiyata ve yüksek performansa sahip küçük otomobil arayan müşteriler için de seçenekler sunuyor. Bu yüzden 1987 yılında sportif Corsa GSi, elektronik yakıt enjeksiyonlu 1.6 litre 100 HP’lik benzinli motoruyla Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda lanse edildi. 20 yıl sonra, 1.6 litre turbo motora (141 kW/192 HP) sahip serinin en üst modeli Corsa OPC, Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda 2007 yılında görücüye çıktı. Daha güçlü bir model ise 2011 yılından beri satışta: Corsa OPC Nürburgring Edition. Gelmiş geçmiş en güçlü ve en hızlı Corsa olma ünvanını taşıyor. 1.6 litrelik turbo motor 155 kW/210 HP güce sahip. 250 Nm’lik maksimum tork değeri, overboost işlevi ile 280 Nm’ye çıkartılabiliyor. 230 km/saatlik azami hıza sahip bu Corsa, 0’dan 100 kilometreye, sadece 6.8 saniyede çıkıyor.

Opel Haberler – Corsa B’nin taslağı, en son teknoloji ile donatıldığının kanıtı

Altı Ayda Bir Corsa Haberleri

Corsa ailesi, yeniliklerle sürekli gelişiyor. Lansmanından beri, en son Corsa nesli yeni modellerin ve teknolojilerin tanıtımıyla yılda iki kez güncelleniyor. 2010 yılında Corsa’nın derisinin altındaki her şey, özellikle de şasi tarafı ve direksiyon parçaları olduğu kadar daha fazla güç, sürüş keyfi ve daha az tüketip daha fazla konfor veren geliştirilmiş motorların bulunduğu bir dizi geliştirmeler ile yenilendi.

 

Corsa’nın yenilenmesi, yeni bir görünüş, yeniden tasarlanmış bir yüz ve hem içte hem de dışta daha sportif bir dokunuş ile 2011 yılında da devam etti. Daha kapsamlı ve kişiselleştirilebilir yeni renkler ve döşemeler ile hiç olmadığı kadar çekici hale geldi. 94 g/km CO2 salınımına sahip ecoFLEX modeli lanse edildi ve Start & Stop teknolojisi pek çok modele dahil edildi. Geliştirmeler arasında 5” dokunmatik ekran, 28 Avrupa ülkesi için tam navigasyon rehberi, Bluetooth, iPod ve USB bağlantılarına sahip yeni multimedya müzik ve bilgi sistemi “Touch & Connect” de yerini aldı.

 

2012’de motor seçenekleri, Start & Stop sistemine sahip, 88 kW/120 HP güce sahip güçlü ve verimli turboşarjlı 1.4 ecoFLEX benzinli motor ile genişletildi. Pek çok yeni, renkli ve çekici üç ve beş kapılı modeller, başarılı Color Edition serisine eklendi. Sportif ve şık Corsa “Kaleidoscope”, All Black ve All White Color Edition modellerini Color Edition Switch paketi takip etti.

Opel Haberler – Corsa D Hatchback, FlexFix bisiklet taşıyıcı ile açıkhava etkinlikleri için ideal

Mevcut Corsa serisi, ısıtmalı deri direksiyon simidi veya entegre FlexFix bisiklet taşıyıcı sistem gibi başka hiçbir rakibin sunmadığı yenilikçi teknolojiler sunuyor. Diğer özellikler arasında Sürüşe Duyarlı Ön Farlar (AFL), Yokuşta Kalkış Desteği (HSA) ve panoramik sunroof gibi segmentinde nadiren görülen donanımlar bulunuyor.

Opel Corsa 30. yaşını bir diğer önemli kutlama ile doldurdu: 2012 yılı, Opel firmasının 150. yılını işaret ediyor. Pek az otomobil üreticisi böylesine bir geçmişe sahip. Bu yıl, iki doğum günü daha kutlandı. Zaragoza fabrikası 30, Eisenach fabrikası ise 20 yaşına bastı.