2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda 2 Dünya Prömiyeri

08.Şub.2012

  • Mokka ve Astra OPC Cenevre’de görücüye çıkıyor.
  • Otomotiv ilkeleri üzerine üretilen ilk elektrikli bisiklet “RAD e” açığa çıkıyor.
  • 2012 Yılın Otomobili ödülünde Ampera finalistler arasında
  • 6 Mart 2012, saat 11:30’da 2. salonda Opel basın konferansı
Opel - 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda 2 Dünya Prömiyeri

Rüsselsheim. Bu yıl yenisi yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda (6-18 Mart 2012) Opel iki yeni modelini tanıtacak: Yepyeni Opel Mokka ve Yeni Astra OPC. Yeni yılın otoşov ilkesi “Geleceğe Sürüş” ile tamamen uyumlu Yeni Mokka sayesinde Opel, hızla büyüyen SUV-B segmentinde ilk Alman otomobil üreticisi unvanına sahip oldu.

 

6 Mart 2012, Cenevre Palexpo, 2. salon, saat 11:30’da yapılacak basın konferansında ziyaretçiler, Opel’in sadece Yeni Mokka ve Yeni Astra OPC ile ürün gamını genişletmediğini, aynı zamanda marka ve müşterilerine daha da fazla tutku verdiğini görebilecek.

 

206 kW/280 HP güce sahip Yeni Astra OPC gelmiş geçmiş en güçlü Astra olma unvanına sahip ve duygusallık sunduğu kadar sıradışı derecede sportif bir sürüş dinamiğiyle donatılmış. 150. yılını dolduran Opel için aslında kutlanacak daha fazla şey var: devrim niteliğindeki elektrikli otomobil olan Ampera 2012 Yılın Otomobili ödülü finalistleri arasına girdi. Fütüristik e-bisiklet olan “RAD e” de ilk kez görücüye çıkıyor. Opel ayrıca, Insignia’da kullanılan özel sıralı çift turbo sistemine sahip 2.0 litrelik CDTI dizel motoruyla, teknolojideki öncü rolünün altını bir kez daha güçlü bir şekilde çiziyor.

Opel - 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda 2 Dünya Prömiyeri

Dünya prömiyeri: Yepyeni Mokka – Küçük Ama Heybetli

4 metre 28 santimlik uzunluğuna rağmen Mokka,
beş kişiye cömert bir alan ve daha yüksek bir oturma konumu sunuyor. Ayrıca Opel’in çekici tasarımına sahip Mokka, yenilikçi teknolojileri ve işlevselliği birleştirerek daha geniş bir segment müşteri kitlesine hitap ediyor. Dinamik sürüş deneyimi 86 kW/115 HP 1.6 litre, 103 kW/140 HP 1.4 litre olmak üzere iki benzinli ve 96 kW/130 HP 1.7 litre CDTI dizel motor tarafından sağlanıyor. Güvenlik ise segmente getirilen yeni teknolojiler ile geliştiriliyor. Opel Eye ön kamera sistemi temelli Sürüş Asistanı Sistemleri ve geri görüş kamerası bunlara sadece örnek.

 

Yeni Opel Mokka önden çekişli ya da dört çeker olarak mevcut. Dört çeker sistem yüksek bir denge ve güvenlik seviyesi sağlarken Mokka’nın becerilerini daha zorlu ortamlara taşıyor. Yol tutuş ve çekiş gücü teste tabi tutulduğunda bu sistem, gücü arka tekerleklere pürüzsüz bir şekilde aktarıyor. Tüm Mokka versiyonlarında sürüş deneyimini geliştiren standart özellikler arasında Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC), Çekiş Kontrolü (TC), engebeli arazilerde güvenliği ve konforu artıran Yokuşta Kalkış Desteği (HSA) ve Yokuşta İniş Desteği (HDC) gibi sistemler bulunuyor.

Opel - 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda 2 Dünya Prömiyeri

Dünya prömiyeri: Yeni Astra OPC – Gelmiş geçmiş en güçlü Astra

Astra GTC’in yüksek performanslı modeli olan Yeni Astra OPC dünya prömiyerine Cenevre’de çıkıyor. 206 kW/280 HP 2.0 litre direkt enjeksiyonlu turboşarj benzinli motor 400 Nm’lik tork ve 250 km/s’lik bir azami hız veriyor. Bu da onu şimdiye kadarki en hızlı Astra yapıyor. Aracın, ödün vermeksizin güç sunmasını sağlayan bu gergi kolları Astra OPC’de öne çıkan bir özellik. Sport ve OPC sürüş modlarına sahip FlexRide Sürüşe Duyarlı Şasi Sistemi ile birleştirildiğinde ise Astra OPC’nin yol tutuş kabiliyeti daha da geliştirilebiliyor.

 

Astra OPC ayrıca yeni yüksek performanslı ve son teknoloji ürünü çanak koltuklara sahip. Her iki ön koltuk da ağırlığı azaltan yenilikçi teknoloji ile üretilerek artırılmış bir sportif ve dinamik sürüş keyfine ek daha alçak bir oturma konumu ve daha fazla yan destek sunuyor. Geleneksel koltuklara kıyasla koltuk kafesinde elde edilen ağırlık tasarrufu %45 oranında. Üretim otomobilinde daha önce hiçbir firma organic bir enjeksiyon kalıp plakası ile kompozit bir malzeme kullanmamıştır. Yeni koltuklar 18 farklı ayara sahip. Tüm OPC teknolojileri, Opel’in yüksek performans ve güvenlik kriterlerini karşılaması için Nürburgring’in kuzeyindeki “Nordschleife” pistinde 10.000 km’lik yüksek hızlı test programına tabi tutuluyor. Nordschleife’de yüksek hızda katedilen 10.000 kilometre, araca 18 kat daha fazla yük binmesi anlamına geliyor. Bu da bir başka deyişle normal yollarda yaklaşık 180.000 km’lik yol yapmak demek.

 

Opel’in Cenevre Otomobil Fuarı’nda gurur duyabileceği şeyler bununla da sınırlı değil. 150. yılını kutlayan Opel, 2012 Yılın Otomobili ödülünde Ampera’nın finalistler arasına girmesinin heyecanını yaşıyor. Kazanan ise 7 farklı araç arasından 5 Mart’ta Cenevre Otomobil Fuarı’nın açılışında açıklanacak.

Opel - 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda 2 Dünya Prömiyeri

Opel’in e-bisikleti “RAD e” gelecek vizyonu işaret ediyor.

Opel, Cenevre’de tasarım çalışması olan “RAD e”yi görücüye çıkarıyor. Markanın e-mobilite stratejisine katkıda bulunan bu fütüristik e-bisiklet tamamen birleşik kişisel ve şehir mobilitesi sunuyor. Otomotiv üretim ilkeleri ile üretilen ilk e-bisiklet olma özelliğini taşıyan “RAD e”, Ampera ve RAK e konsept otomobilinde bulunan bumerang şekilli özellikler gibi Opel’in tasarım dilini yansıtıyor. 250W motoruyla pedal teknolojisi, sürücüye pedal çevirirken motorize destek sunuyor ve 60-145 kilometre arası bir elektrikli menzile sahip. Bu bağlamda RAD e araç kullanımının sınırlı olduğu ya da hiç olmadığı durumlarda mobil olması gereken kitleye hitap ediyor. RAD e, e-bisikletlerin, otomobiller ve otobüslerin birbirine bağlandığı gelecek şehir taşımacılığı konseptlerinde önemli bir rol oynaması beklendiği bir zamanda görücüye çıkıyor. RAD e ayrıca Opel’in ilk sanayi döneminde üretilen bisikletlerinin şık unsurlarına da sahip. 150. yılı doğrultusunda tasarımcılar hem tarih hem de geleceğin harmanlandığı bir çalışma ile Cenevre Otomobil Fuarı’nda boy gösterecek.

Insignia dizel serisinin en güçlüsü: Yeni 2.0 BiTurbo CDTI

Ziyaretçiler, Cenevre Otomobil Fuarı’nda Opel’in amiral gemisi Insignia ile ilk kez görücüye çıkan son derece dinamik ve verimli 2.0 BiTurbo CDTI dizel motoru inceleme fırsatı bulacak. 143 kW/195 HP güç ve 400 Nm tork sunan 2.0 BiTurbo CDTI motorun yakıt tüketimi 100 kilometrede sadece 4.9 litre ve CO2 salınımı ise 129 gram. Orta boy araçlardaki en yakıt verimli otomobillerden biri olma özelliğini taşıyor. Motorun kalbinde, şimdiye kadar yüksek fiyatlı birkaç marka ile sınırlı kalmış sıralı çift turbo sistemi bulunuyor. İlk defa bir binek araçta tamamen birbirinden ayrı iki soğutma devresine sahip çift soğutuculu sistem kullanılıyor. Bu özellikler ile motor bu kadar çevik, atik ve hassas hale geliyor.

 

Ek olarak popüler araç serisine daha da fazla yenilik geliyor: tüm dört çeker modeller, Insignia OPC’de kullanılan yüksek performanslı gergi kolları olan HiPerStruts’a sahip ön süspansiyonuyla SuperSport şasi ile geliştirilebiliyor. Bu sayede sürüş dinamikleri daha da hassaslaşıyor. Ek olarak, radar tabanlı sürücü asistanı sistemleri Insignia’daki aktif güvenliği daha da artırıyor.

Astra, Corsa, Insignia ve Meriva için yeni gelişmeler

Ürün gamını sürekli geliştiren bir otomobil üreticisi olan Opel Cenevre’de en yeni modellerini sergileyecek. Bunlar arasında başarılı ve sportif Corsa Color ailesini genişleten Corsa Kaleidoscope modeli bulunuyor. Color serisinde bir diğer yenilik ise 51 kW/70 HP güç sunan, Start & Stop sistemine sahip 1.2 litre ecoFLEX benzinli motor (5.1 l/100 km yakıt tüketimi ve 119 g/km CO2 emisyonu).

 

Opel’in esneklikte başı çektiği Meriva ise geliştirilmiş güç aktarma organlarıyla artık çok daha ekonomik. Görücüye çıkacak son derece verimli 1.4 LPG Turbo ecoFLEX motor (88 kW/120 HP) hem emisyonu hem de tüketimi azaltıyor. 1.4 litre tüm benzinli motorlar artık Start & Stop teknolojisiyle sunuluyor. Bu teknolojiyle, 88 kW/120 HP’lik 1.4 Turbo motorda %12’lik bir yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. 1.4 LPG Turbo ecoFLEX motor ayrıca Yeni Astra ve Astra Sports Tourer’da 103 kW/140 HP güç üretiyor.

 

Opel’in 150. yılını doldurması üzerine müşterilerimiz Astra, Corsa, Insignia ve Meriva’yı özel “150. Yıl” döşemesiyle sipariş edebiliyor. Toplamda dört bisiklete kadar taşıyabilen entegre bisiklet taşıyıcı sistem FlexFix gibi benzersiz teknolojiler daha da geliştiriliyor. Geri vitese geçildiğinde otomatik olarak devreye giren yeni bir park asistanı da görücüye çıkıyor.