Opel’in en yeni yüksek performanslı koltukları yeni Astra OPC ile
görücüye çıkıyor

25.Oca.2012

 • Yeni organik malzeme ile OPC koltuklar, koltuk iskeletinde %45 ağırlık tasarrufu
 • Sürüş deneyimi hiç olmadığı kadar sportif ve dinamik
 • Kompakt spor coupé segmentinde AGR onaylı ilk koltuk
Opel - Opel’in en yeni yüksek performanslı koltukları yeni Astra OPC ile görücüye çıkıyor

Rüsselsheim. Gelmiş geçmiş en güçlü Astra olan Yeni Astra OPC, son teknoloji ürünü yüksek performanslı en yeni çanak koltuklar ile sunulacak. Kompakt spor coupé’lerin dünya prömiyerine çıkacağı Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda 6 Mart’ta gözler önünde olacak. Her iki ön koltuk, en yenilikçi ağırlık tasarrufu sağlayan malzemeden yapılarak ve hem daha alçak bir oturma konumu yaratarak hem de geliştirilmiş yan destek sunarak sportif ve dinamik sürüş deneyimini artırıyor.

 

OPC mühendisleri, performans koltukların iskeletinde organik bir enjeksiyon kalıp plakası kullanarak standart bir koltuk iskeletine kıyasla %45 daha hafif bir koltuk üretti. Bu plaka poliamit ve fiberglas kompozit bir malzeme ile dolduruluyor. Bu yeni malzeme hem sert hem de güçlü. Güçlü olduğu için de 1-2 mm’lik kalınlık yetiyor.

 

OPC koltuk geliştirme takım lideri Armin Rossmann bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Opel, üretim araç koltuk iskeletinde bu malzemeyi kullanan dünyanın ilk otomobil üreticisi. Şimdiye kadar üretilmiş en güçlü Astra her alanda en iyi teknolojiyi hakediyor. Buna koltuklar da dahil.”

 

Sürücü ve ko-pilot, Astra GTC’ye kıyasla 17 mm, Astra HB’e kıyasla 40 mm daha alçak bir oturma konumuyla daha sportif bir sürüşün keyfini sürebilir.

 

Koltukların alçaltılması, aracı hissetme duygusunun artırılmasına ve sürücü ile yol arasındaki iletişimin geliştirilmesine yardımcı oluyor.

 

Yeni koltukların toplam 18 farklı ayarı bulunuyor:

 • Tüm koltuk: öne ve arkaya hareket ayarı (2)
 • Tüm koltuk: yukarı ve aşağı hareket ayarı (2)
 • Koltuk sırtı: öne ve arkaya hareket ayarı (2)
 • Bacak desteği açı ayarı (2)
 • Bacak desteği uzatma ayarı (2)
 • 4-yönlü bel desteği ayarı (4)
 • Koltuk sırtında ayarlanabilir yan destek (2)
 • Koltuk minderinde ayarlanabilir yan destek (2)
Opel - Opel’in en yeni yüksek performanslı koltukları yeni Astra OPC ile görücüye çıkıyor

Performans koltuklar, kompakt spor coupé segmentinde en geniş ayar yelpazesine sahip ve hem sürücü hem de ko-pilot yüksek bir derece esnekliğin keyfini sürebiliyor. Ek olarak, pnömatik ayarlı yan destekler sunuluyor. Her şekilde gövdeye tam uyuyor tek bir tuş ile yanlardan destek sunuyor. Üç farklı deri, kumaş ve renk kombinasyonuyla sipariş edilebilen bu koltuklar, en yeni nesil Astra OPC ile birlikte görücüye çıkacak.

 

Opel, 2003 yılında Signum ile başlayarak, bağımsız sağlık kuruluşu AGR (“Aktion Gesunder Rücken e.V”) tarafından onaylanan koltuklar sunan ilk otomobil üreticisi. AGR sadece, yüksek ergonomik standartları karşılayan koltukları kalite mührüyle onaylıyor. AGR mührünü alabilmek için koltukların on farklı kriteri tamamlaması gerekiyor. 4-yönlü belkemiği desteği ve koltuk sırtının omurganın doğal şekline oturması gibi kriterler bulunuyor. Yeni Astra OPC bu geleneği sürdürmeye devam ediyor ve kompakt spor coupé segmentine AGR onaylı koltuğu getiren ilk marka.

 

Gelmiş geçmiş en güçlü Astra

 

En güçlü Astra olarak OPC’nin 2.0 litrelik direkt enjeksiyonlu motoru 206 kW/280 HP güç ve 400 Nm’lik tork sunuyor. 250 km/saat’lik azami hızı ise onu şimdiye kadarki en hızlı Astra yapıyor. Ayrıca özel bir yüksek performanslı şasiye sahip Astra’da kilitli diferansiyel ve Brembo frenler sunuluyor.

 

Tüm OPC teknolojileri, Opel’in yüksek performans ve güvenlik kriterlerini karşılaması için Nürburgring’in kuzeyindeki “Nordschleife” pistinde 10.000 km’lik yüksek hızlı test programına tabi tutuluyor. Nordschleife’de yüksek hızda katedilen 10.000 kilometre, araca 18 kat daha fazla yük binmesi anlamına geliyor. Bu da bir başka deyişle normal yollarda yaklaşık 180.000 km’lik yol yapmak demek.