Yepyeni Opel Mokka

10.Oca.2012

  • SUV-B segmentinde ilk Alman üreticinin ilk modeli
  • Opel portföyünü genişleten Yeni Mokka, hızla büyüyen SUV pazarını canlandıracak
  • Geliştirilmiş fonksiyonellik ile canlı, dinamik ve sportif tasarım
  • Önden çekiş ya da 4x4, 6 ileri manuel ya da 6 ileri otomatik şanzıman
  • İki benzinli bir dizel motor, yakıt tüketimini azaltan standart Start & Stop teknolojisi
Opel - Yepyeni Opel Mokka: Küçük Ama Heybetli

Rüsselsheim. Opel için yeni bir isim ve yeni bir segment: 6 Mart 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki dünya prömiyerinden 2 ay erken olmasına rağmen Opel, dinamik Mokka’nın ilk fotoğraflarını yayınlıyor. Yeni Mokka ile Opel, büyüyen SUV-B segmentinde ilk modelini lanse eden ilk Alman firma unvanını elde ediyor.

 

4 metre 28 santimlik uzunluğu ile Mokka, beş kişiye cömert bir alan sunuyor. Ayrıca Opel’in çekici tasarımına sahip Mokka, yenilikçi teknolojileri ve işlevselliğiyle birleştirerek daha geniş bir segment müşteri kitlesine hitap ediyor.

 

Opel CEO’su Karl-Friedrich Stracke, “Opel Mokka, güçlerini büyük SUV’lerden alıp onu daha modern ve kompakt bir formata uyarlıyor. Opel’in araç serisini genişleten Mokka, güçlü ve agresif ürünlerimizle geçen yıllarda yakaladığımız momentumun devamını sağlıyor. Mokka, ayrıca takip eden yıllarda ciddi anlamda büyüme göstereceği düşünülen SUV-B segmentine hareket getirecek,” diyor.

Opel - Yepyeni Opel Mokka: Küçük Ama Heybetli

Dinamik sürüş deneyimi ve yaşam tarzı

 

Opel Mokka, işlevselliği ve konforlu, yüksek oturma pozisyonunu macera ile harmanlıyor. Gerektiğinde daha iyi çekiş ve yol tutuş için torku arka tekerleklere pürüzsüz bir şekilde aktaran dört çeker teknolojisiyle de sunulabiliyor. Güç ise üç farklı ve verimli motor tarafından sağlanıyor. Tüm manuel şanzımanlar, yakıt tüketimini azaltan Opel’in Start & Stop sistemiyle birlikte geliyor. Benzinli motorlar arasında doğal havalandırmalı 1.6 litre 85 kW (115 HP) ve 200 Nm’lik tork sağlayan 1.4 litrelik 103 kW (140 HP) Turbo motor bulunuyor. Dizel tarafında ise 300 Nm’lik 1.7 litre CDTI motor 93 kW (130 HP) güç üretiyor. 1.4 Turbo ve 1.7 CDTI motorlar, 6 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilebiliyor.

 

Mokka, SUV-B segmentine, Opel Eye ön kamera sistemi ve geri görüş kamerası temelli bir dizi Sürüş Asistanı Sistemleri gibi en yenilikçi teknolojileri getiriyor. Ayrıca, Opel Mokka AGR onaylı ergonomik spor koltukları sunuyor. Cömert bagaj alanına ek olarak Mokka, sadece Opel’e özgü en yeni nesil tam entegre FlexFix Entegre Bisiklet Taşıyıcı Sistem’ini de sunuyor.

 

Tüm bu özelliklerle birlikte Mokka, aktif ve kendine has yaşam tarzı olan kişiler için tasarlandı. Mokka’nın ismi de prestijli Coffea Arabica türünün küçük ve yuvarlak kahve tanelerinden esinlenerek verildi. Mocha tabanlı kahveli içecekler sofistike olduğu kadar enerji doludur.

Opel - Yepyeni Opel Mokka: Küçük Ama Heybetli

Gelişmiş işlevsellik ile birleşen güçlü SUV tasarımı

 

Mokka ile “heykelsi tasarımı Alman mükemmeliyetçiliğiyle” birleştiren Opel’in tasarım felsefesi, SUV-B segmentinde yeni bir ifade kazanıyor. Opel Mokka, kaslı ve atletik gövde çizgileriyle sportif bir dokunuşa sahip olduğu kadar özenle şekillendirilmiş ve şık özellikleriyle güçlü bir duruş sergiliyor. Tüm bu unsurlar yanlarda, yukarıya doğru kıvrılan Opel’in “bıçak” motifiyle vurgulanıyor. Mokka’nın sportif karakteri, onu toprak yollar için mükemmel kılan yerden yüksekliği ve 1540 mm’lik aks mesafesiyle destekleniyor. İnatçı görünümü, Enjoy ve Cosmo donanım seviyeleri için standart olan 18” alaşımlı jantlarla daha da geliştiriliyor.

 

İçeride ise Mokka, çok yönlülük ve kullanıcı dostu işlevsellik gibi Opel’in temel değerlerini taşıyor. 1372 litrelik yükleme alanı ve 19 adede varan farklı saklama imkanlarıyla Mokka, aktif bir yaşam tarzına tam uyan, yeni nesil FlexFix Entegre Bisiklet Taşıyıcı Sistemiyle güçlendirilebiliyor. Böylesi bir sistemi sadece Opel sunuyor. Çekmece gibi işlev gören, arkaya tam entegre olan bu sistem, açıldığında aynı anda üç bisiklet birden taşıma imkanı sunuyor.

 

Dört çeker, önden çekiş ve özel teknolojiler mevcut

 

Yeni Opel Mokka önden çekişli ya da dört çeker olarak mevcut. Dört çeker sistem yüksek bir denge ve güvenlik seviyesi sağlarken Mokka’nın becerilerini daha zorlu ortamlara taşıyor. Yol tutuş ve çekiş gücü teste tabi tutulduğunda bu sistem, gücü arka tekerleklere pürüzsüz bir şekilde aktarıyor.

 

Tüm Mokka versiyonlarında sürüş deneyimini geliştiren standart özellikler arasında Elektronik Denge Kontrolü (ESC), Çekiş Kontrolü (TC), engebeli arazilerde güvenliği ve konforu artıran Yokuşta Kalkış Desteği (HSA) ve Yokuşta İniş Desteği (HDC) gibi sistemler bulunuyor.

 

Canlı ve yenilikçi Opel Mokka SUV-B segmentine en yeni teknolojileri getiriyor. Sürüş güvenliğini artıran Geliştirilmiş Sürüşe Duyarlı Ön Farlar (AFL+), Uzun Far Asistanı’na sahip 3. nesil Bi-Xenon aydınlatma sistemini temel alıyor. Şerit İhlali Uyarı Sistemi (LDW) ve ikinci nesil Trafik İşareti Tespit Sistemi (TSR) gibi birkaç özellik ile yeni nesil Opel Eye ön kamera sistemi sunuluyor. SUV-B segmentinde başka hiçbir araç, güvenliği ve sürüş konforunu artıran benzer bir sistem sunmuyor.

 

Opel Mokka, 2012 yılı sonlarına doğru Opel showroomlarında olacak.