Opel ADAM

10.Tem.2012

  • Almanya’da üretilen Opel’in ilk moda tutkunu şehir otomobili
  • Güçlü tasarımın görselleştirdiği kişisellik ve dinamizm
  • Üç farklı “durum” dünyası ve neredeyse sınırsız kombinasyonlar
  • Moda rüzgarlarının estiği A segmentinde ADAM’dan premium teknolojiler
  • Benzersiz müzik ve bilgi sistemleri sayesinde artık akıllı telefonlar ile araç entegrasyonu
Opel Haberler - ADAM

Rüsselsheim.  Şık, küçük ve şehirli yepyeni otomobili ADAM ile Opel, moda rüzgarları esen A segmentine ilk adımını atıyor. Opel ADAM güçlü ve sert tasarımı, neredeyse sınırsız kişiselleştirmeyle birleştirerek benzersiz bir otomobil yaratmanıza olanak veriyor. Ayrıca cep telefonları ile entegre olan, dolayısıyla da internet uygulamalarını aracın içinden kullanmanıza imkan veren dahili müzik ve bilgi sistemleri gibi üst sınıfa ait premium teknolojileri de bünyesinde barındırıyor.

 

3.70 metrelik uzunluğu (aynalar hariç 1.72 metrelik genişlik) ile bu çevik üç kapı, şehir ortamı için mükemmel. Kabinde ise Opel ADAM, 4 kişiye küçük otomobillerde pek rastlanmayan geniş alan ve premium etkili ortamın keyfini yaşatıyor. A segmentinde Opel, pratik güçlere sahip Agila ile boy gösteriyor. Artık yeni ve şık ADAM, kişisel tarzlarını ifade eden bir otomobil arayan, modayı takip eden şehirli müşterileri hedef alıyor. Uzmanlar, gelecek yıllarda yaşam tarzı odaklı alt segmentin kademeli olarak büyüyeceğini tahmin ediyor.

 

Opel CEO’su Karl-Friedrich Stracke ise şöyle diyor: “Yeni Opel ADAM, markamız için büyük bir büyüme potansiyeli sunuyor. Modacı bu küçük otomobilimizin, segmentine kusursuz Alman mühendisliğini getirdiğini görmekten gurur duyuyoruz. Aslında ADAM, özellikle Almanya’da üretilecek tek A segment otomobili. Eylül ayında, Paris’teki dünya prömiyerinde olağanüstü derecede çok ilgi çekeceğinden eminiz.”

 

Opel ADAM, başlangıç için 5 ileri manuel şanzımana sahip 2 benzinli motor (1.2 litre 51 kW/70 HP ve 1.4 litre 74 kW/100 HP) ile sunulacak. Tüm motorlar, yakıt tüketimini azaltan Start & Stop Sistemi’nin de dahil olduğu ecoFLEX teknoloji paketiyle birlikte sunulacak. Daha sonra ise gelişmiş verimlilik ve performans sunan doğrudan enjeksiyonlu ve turboşarjlı yeni nesil küçültülmüş benzinli motorlar ADAM ile görücüye çıkacak. Bu yeni motor, tamamen yeni bir 6 ileri manuel şanzıman ile birlikte sunuluyor olacak.

Opel Haberler - ADAM: Kişiselleştirin: “Neredeyse Sınırsız” Seçenekler

Kişiselleştirin: “Neredeyse Sınırsız” Seçenekler

Kişiselleştir: “Neredeyse Sınırsız” seçenekler ile ADAM, tamamen yeni bir model yaklaşımı benimsiyor. İyi bilinen model hiyerarşisinden ziyade müşteriler 3 farklı son derece kişisel model dünyasından birini seçebiliyor: JAM alışılagelmişin dışında, moda rüzgarında savrulan ve renkli. GLAM daha şık, rafine ve daha gelişmiş ayarlar sunuyor. SLAM ise enerjik ve sportif yönü daha ağır basanlara hitap ediyor. ADAM JAM, ADAM GLAM, ADAM SLAM olan üç farklı “mod” dünyası ile müşteriler, gövde renkleri, üç farklı tavan rengi, farklı iç tasarım renkleri, dekorlar, LED aydınlatmalı “yıldız” gökyüzü tavan döşemesi bulunan farklı tavan döşemeleri ve bir dizi ayrıcalıklı premium tasarım unsurları gibi son derece kişisel seçenekler sunuyor.

 

Opel Tasarım Başkan Yardımcısı Mark Adams şöyle diyor: “Bu segmentteki başka hiçbir otomobil ADAM kadar kişiselleştirilemez. Sunduğumuz iç/dış tasarım rengi, kumaş, dekor ve set kombinasyonlarında sınır yok. Müşterilerimizin “benzer” bir araç göreceğini düşünmüyoruz.”

Opel Haberler – ADAM: Seçin: İkonik Hatlar ve Üstün İç Tasarımıyla Güçlü Duruş

Seçin: İkonik Hatlar ve Üstün İç Tasarımıyla Güçlü Duruş

ADAM, Opel’in ödüllü “heykelsi tasarım Alman mükemmeliyetçiliğiyle buluştu” tasarım felsefesini, moda rüzgarları esen A segmentine taşıyor. Rakiplerinin aksine ADAM, modern ve güçlü görünüşüyle retro bir tasarım trendine sahip.

 

ADAM’ın gövdeden görsel olarak ayrı görünen çarpıcı ve benzersiz “kayar” tavanı çift renk kombinasyonu için mükemmel bir uygulama alanı. Otomobilin ismi, yine diğer rakiplerinin aksine, benzersiz görünüşüne katkıda bulunan krom cam çerçevesinin hemen sonunda bulunuyor. Geniş ön ızgarada ADAM, Astra ailesindeki gibi parlak Opel logosunu taşıyan, yeni kanat şekilli krom bara sahip. Yanlarda ise Astra GTC’deki bıçak teması ve kapı kollarını içine alan kıvrımlar dikkat çekiyor. Ön farlar ise Opel’e özgü kanat şekilli gündüz farlarını barındırıyor. A segmentinde ilk kez hem ön hem de arka farlar, son teknoloji ürünü, enerji verimli LED teknolojisiyle sunuluyor.

 

İç tasarımda bir üst segmentin izlerini görmek mümkün. Küçük bir otomobil için şaşırtıcı derecede geniş bir alanda stil ve premium etkili ambiyansın tadını çıkarın. Astra, Meriva ve Insignia’daki gibi özel şekilli, yumuşak yüzeyler ve ince çizgileriyle ADAM, Opel’in marka sözünü en yeni ve en küçük modeliyle tutuyor. Kronograf stiline sahip yuvarlak göstergeler ve krom unsurlar, iç tasarıma üstün bir sportif kesinlik havası katıyor.

Opel Haberler – ADAM: Bağlanın: Akıllı Telefon Entegrasyonuyla Gelişmiş Donanım

Bağlanın: Akıllı Telefon Entegrasyonuyla Gelişmiş Donanım

ADAM, araca sadece akıllı telefon kapasitesi değil, ayrıca ona daha fazla değer katan, geleneksel sistemlere kıyasla daha fazla rahatlık ve esneklik ekleyen, Opel’in son teknoloji ürünü müzik ve bilgi sistemlerini sunan ilk otomobil. Bu yeni sistem A segmentinde bir ilk, çünkü sadece Apple iOS işletim sistemi için değil, Android işletim sistemli akıllı telefonlar için de bağlantı desteği sunuyor.

 

Yeni müzik ve bilgi sistemi, GPS navigasyon gibi internet tabanlı uygulamaların dahil olduğu seçili içeriği kabinde erişilebilir kılıyor. İçeriği toplayıp yüksek çözünürlüklü, renkli ve dokunmatik 7” ekrana yansıtıyor. Bu ekran ayrıca 5 kullanımı kolay menü ve kullanıcı dostu tuşları sayesinde çabuk ve etkili erişim sağlıyor.

 

Ek olarak MP3 çalarlar, iPod’lar ve tablet bilgisayarlar gibi yeni medya kaynaklarına, Bluetooth ve USB bağlantısı sayesinde erişim sağlanabiliyor. USB arayüzü olmayan veya Bluetooth bağlantısı bulunmayan müzikçalarlar için AUX-in girişi bulunuyor. Video izlemeyi veya kişisel slayt şovlarını seven ADAM müşterileri, araç park halindeyken bunları yapabiliyor.

Opel Haberler – ADAM: Çalıştırın: A Segmentinde İlk Üstün ve Gelişmiş Teknolojiler

Çalıştırın: A Segmentinde İlk Üstün ve Gelişmiş Teknolojiler

ADAM, sadece daha üst segmentlerde bulunan pek çok gelişmiş ve yenilikçi teknolojileri A segmentine getiriyor. İlk kez yeni nesil Gelişmiş Park Pilotu (APA II) sunuluyor. Sürücüler, gösterge panelindeki tek bir tuşa basarak sistemi etkinleştirebiliyor ve sistem, aracın girebileceği genişlikte bir park yeri olduğunda sürücüyü uyarıyor. Sonrasında sistem, aracı otomatik olarak park alanına doğru yönlendirirken gaz, fren ve debriyaj kontrolü sürücüde kalıyor. Ayrıca ultrasonik sensörler kullanan Kör Nokta Uyarı Sistemi (SBSA) ile birlikte sunuluyor. A segmentinde bir diğer ilk ise ADAM’ın kabinine premium bir dokunuş katan ısıtmalı direksiyon simidi.

Opel Haberler – ADAM: Sürün: Tüm ADAM’larda Standart ESP, Üstün ve Çevik Şasi

Sürün: Tüm ADAM’larda Standart ESP, Üstün ve Çevik Şasi

ADAM’ın güçlü duruşu geniş tekerlek mesafesiyle daha da vurgulanıyor (ön aks genişliği: 1485 mm/arka aks genişliği: 1478 mm). 2311 mm’lik aks mesafesiyle şasisi maksimum aktif güvenlik ve konfor sağlaması için tasarlandı. Alt çerçeveli MacPherson gergiler ön aksa eklendi. ADAM’ın arka aksında ise gergi çubuklu bileşik krank tasarımı kullanıldı. Jantlar 15”-18” arası değişiklik gösterirken 17” veya 18” jantlara sahip araçlarda daha hassas bir Spor şasi ve direksiyon duygusu standart geliyor. ADAM’ın sürüşe duyarlı elektrohidrolik direksiyonuna atanmış CITY modu ile tek bir tuşa basmanız özellikle manevralarda size yardımcı olacak düşük hızlarda güç asistanını devreye alıyor. En yeni nesil geniş kapsamlı ESP, tüm ADAM’larda standart olarak geliyor ve Yokuşta Kalkış Desteği gibi alt fonksiyonları da beraberinde getiriyor.

 

Yüksek bir pasif güvenlik seviyesi, çok dayanlıklı çelikten imal edilen son derece sert yolcu hücresi ile garanti ediliyor. Bu özellikler ön, yan ve perde hava yastıkları olduğu kadar ön koltuklarda çift gergili emniyet kemerleriyle destekleniyor. Fazladan diz ve bacak koruması sağlıyor. Diğer güvenlik özellikleri arasında, üstten sabitleme noktaları da bulunan ISOFIX çocuk koltuğu sabitleme noktaları bulunuyor.

 

ADAM’ın dünya prömiyeri 29 Eylül-14 Ekim arasında Paris Motor Show’da yapılacak. ADAM’lar showroomlara 2013 ilk çeyrekte gelmeye başlayacak.