Segment Lideri Opel Meriva’dan Benzinli Otomatik Şanzıman

03.Haz.2012

  • 1.4 120 HP turbo benzinli motor için 6-ileri otomatik şanzıman
  • Yeni nesil otomatik şanzıman: daha kısa ve sarsıntısız vites geçişleri, daha fazla konfor
  • 1.7 CDTI 110 HP’lik dizel motor için yeni nesil otomatik şanzıman
  • Şık esneklik ve ergonomi şampiyonu segment liderliğini koruyor
Opel Haberler - Segment Lideri Opel Meriva’dan Benzinli Otomatik Şanzıman

Rüsselsheim.  Opel, şık esneklik ve ergonomic şampiyonu Meriva’yı, özellikle de konfor odaklı müşteriler için daha da geliştirdi. Avrupa’da Monocab-B segment lideri (2011’de %25 segment payı), mevcut 1.7 CDTI dizel otomatik şanzımana ek olarak artık 88 kW/120 HP 1.4 turboşarjlı benzinli otomatik şanzıman ile de sipariş edilebiliyor. 1.4 litre motoruyla Meriva’da yeni, sürtünme odaklı, daha pürüzsüz ve kısa vites geçişlerine sahip 6 ileri otomatik şanzıman sunuluyor. 81 kW/110 HP 1.7 CDTI otomatik şanzımanlı Meriva da bu yeni şanzıman türünü kullanıyor.

 

1.4 turbo benzinli yeni otomatik şanzımanıyla Meriva 88 kw/120 HP güç ve 1750 d/dk’dan itibaren erişilebilir 200 Nm’lik tork değeri sunuyor. 0’dan 100 km’ye 11.9 saniyede çıkıyor ve 185 km/saat’lik azami hıza sahip. Ortalama yakıt tüketimi değeri ise 7.2 l/100 km (169 g/km CO2 emisyonu ortalaması). Aynı motorun manuel şanzımanlı versiyonu ise 100 kilometrede ortalama 6.4 litre yakıt tüketimi değerine sahip.

 

81 kW/110 HP 1.7 CDTI motorlu, otomatik şanzımanlı Meriva ise 280 Nm’lik etkileyici bir tork değerine 2300 d/dk’dan itibaren ulaşıyor. 0’dan 100 km’ye 12.9 saniyede çıkıyor ve 178 km/saat’lik bir azami hıza sahip. Ortalama yakıt tüketimi değeri ise 6.1 l/100 km (160 g/km CO2 emisyonu ortalaması).

Yeni Nesil Otomatik Şanzıman: Daha Kısa Ve Sarsıntısız Vites Geçişleri, Daha Fazla Konfor

Opel’in ikinci nesil 6 ileri otomatik şanzımanı 2012 yazıyla yeni model yılı için lanse ediliyor. Artırılmış verimliliğin yanında ana geliştirmeler arasında daha kısa vites geçişleri ve azaltılmış gürültü ve titreşim bulunuyor. Tork dönüştürücüsü küçültülerek atalet azaltıldı. Geliştirilmiş sürtünme plakaları, rulmanlar ve contalar ile verimlilik artırıldı. Titreşimlerin emilimini daha artırmak için amortisör yaylarındaki sertlik neredeyse yarıya indirildi. Yeni ve doğrusal valfler hareket aktarılmasını kolaylaştırarak daha hızlı vites değişimi sağlandı. Sonuç olarak vites tepki süresinde %60’a varan (100 milisaniye), vites geçiş süresinde ise %40’a varan bir azalma elde edildi.

 

Önceki şanzıman gibi vites değişikliği, bu yeni nesil 6 ileri otomatik şanzımanda da ActiveSelect aracılığıyla manuel vites geçişleri gerçekleştirilebiliyor. Vites topuzu öne veya geriye hareket ettirilebiliyor. Adaptif elektronik şanzıman kontrolü bir dizi akıllı fonksiyon barındırıyor. Yakıt tasarrufu sağlaması için park halinde motoru otomatik olarak rölantiye almak, eğimli araziye bağlı olarak iniş veya çıkışlarda farklı vites değişikliği modları arasında otomatik geçiş yapmak bunlara örnek gösterilebiliyor. Bir diğer olumlu yan etki ise şanzıman boyutunun 30 mm küçültülmüş olması. Bu sayede artırılmış güvenlik sağlanıyor.

Şık esneklik ve ergonomi şampiyonu segment liderliğini koruyor

2010’daki lansmanıyla ikinci nesil Opel Meriva, Avrupa Monocab-B segment lideri. 2011’de %25’lik bir pay ile esneklik ve ergonomic şampiyonluğunu elde etti. Almanya’da bu pay %43’lere kadar yükseldi. 2012 Nisan’ı dahil olmak üzere 218.000’den fazla Avrupalı müşteri Meriva’yı tercih etti. 2011 yılı ADAC arıza istatistiklerine göre minivan segmentinde Opel Meriva’nın Almanya’daki en güvenilir otomobil olduğu sonucuna varıldı.

 

Albenili tasarım, yüksek kalite, dahili esnekliği ve olağanüstü ergonomileri, Meriva’nın başarı hikayesinde büyük bir rol oynuyor. Alman sırt sağlığı uzmanlarından oluşan sağlık kuruluşu AGR (“Aktion Gesunder Rücken e.V.”), dünyada ilk bir seri üretim araca prestijli kalite mührünü verdi. FlexSpace oturma konsepti, FlexDoors kapı sistemi ve opsiyonel ergonomik koltukları, FlexRail orta konsolu ve tümüyle entegre opsiyonel FlexFix bisiklet taşıyıcı sistemi, Meriva’nın başarasında büyük rol oynayan ve anahtar satış argümanı oluşturan noktalar arasında yer alıyor.