Opel Ampera Monte Carlo Rallisinde

19.Mar.2012

  • “2012 Yılın Otomobili” Monte Carlo Alternatif Enerji Rallisi’ne katıldı.
Opel Haberler – Ampera Monte Carlo Rallisinde

Tarihinde ilk kez Opel ödüllü elektrikli otomobillerini prestijli uluslararası Monte Carlo Rallisi’ne gönderiyor. 6 Opel Ampera, Annecy-le-Vieux, Clermont-Ferrand ve Lugano’da 22 Mart’ta başlayan rallinin “Alternatif Enerji” ayağına katıldı ve üç gün sonra etkinliği Monaco’nun başkenti Monte Carlo’da tamamladı. Katılabilmek için araçların en fazla 115 g/km CO2 salınımında bulunması gerekiyor. Rallinin asıl amacı belirli bir mesafeyi katetmek, tutarlı bir hıza sahip olup bunu korumak ve mümkün olduğunca az enerji kullanmak.

 

Uluslararası ralliye genişletilmiş menzil yeteneğine sahip elektrikli otomobilleri ile katılan Opel bir kere daha e-mobilite alanında dünya lideri olduğunu gösteriyor. Opel’in E-Mobilite Direktörü Enno Fuchs, konuyla ilgili şöyle diyor: “Seyirciler, elektrikli araçlarımızın rallinin sunduğu zorlu yol koşullarıyla başa çıktığını görme şansı bulacak.”

 

Opel Ampera her yere istediğiniz zaman gidebilen ilk elektrikli otomobil. 16 kWs’lik lityum iyon bataryası 111 kW/150 hp’lik elektrik motoruna güç veriyor. Sürüş tarzı ve yol koşullarına bağlı olarak sadece batarya modunda, karbon salınımında hiç bulunmadan 40-80 kilometre katedilebiliyor. Ampera’nın tekerlekleri de daima elektrik gücüyle çalışıyor. Batarya seviyesi azaldığında benzinli motor devreye girerek elektrikli sürüş ünitesi için elektrik gücü üretmeye başlıyor. Menzil genişletici modunun 500 kilometrelik bir mesafesi bulunuyor. Yolda ise Ampera’nın Voltec elektrikli itiş sistemi 370 Nm tork sunuyor. 161 km/s azami hıza sahip Ampera, 0’dan 100 km’ye 9 saniyede çıkıyor.