Ampera “2012 Yılın Otomobili” seçildi

05.Mar.2012

Opel - Ampera “2012 Yılın Otomobili” seçildi

Cenevre. Opel Ampera “2012 Yılın Otomobili” seçildi. 23 Avrupa ülkesinden 59 farklı otomotiv dergisi yazarlarının oluşturduğu jüri, zaferi devrim niteliğindeki elektrikli otomobile vererek General Motors’un yenilikçi öngörüşünü takdir eder nitelikte. Opel Ampera, 330 puanla en yakın rakipleri VW Up (281) ve Ford Focus (256)’a fark attı.

 

Bu ödülün tarihinde ilk kez, kazananın açıklanacağı son seçim Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yapıldı. Opel/Vauxhall CEO’su Karl-Friedrich Stracke, ödülü Yılın Otomobili Jüri Başkanı Hakan Matson’dan aldı.

 

Başlangıçta 35 farklı modelin katıldığı bu yarışmada elemeler, tasarım, konfor, performans, verimlilik ve yenilikçi teknolojiler gibi alanlarda jürilerin kriterleri doğrultusunda yapıldı. Tüm bu kriterleri fazlasıyla karşılayan Ampera, finale kalan 7 model arasından birinci oldu.

 

Opel/Vauxhall CEO’su Karl-Friedrich Stracke şunları söyledi: “Devrim niteliğindeki elektrikli otomobilimizin, zorlu rakiplerin bulunduğu bir alanda bu ödülü alması çok gurur verici. E-mobilite alanında öncü rolümüzü daha da geliştirmek için bizi teşvik ediyor.”

 

Ampera, “2011 Yılın Yeşil Otomobili” ve “2011 Kuzey Amerika Yılın Otomobili” ödülleri dahil olmak üzere pek çok uluslararası ödül kazandı. Güvenliği ise Euro NCAP’ten 5 yıldız ile onurlandırıldı.

 

Ampera her yere istediğiniz zaman gitmenizi sağlayan ilk elektrikli otomobil. 16 kWs lityum iyon batarya 111 kW/150 hp elektrik motoruna güç veriyor. Sürüş tarzı ve yol koşullarına bağlı olarak 40-80 kilometre arası menzil, saf elektrikli sürüş ile, sıfır emisyon ile katedilebiliyor. Aracın tekerleklerine daima elektrik gücü aktarılıyor. Batarya gücü tükenmek üzere olduğunda benzinle çalışan motor jeneratör devreye girerek menzili 500 kilometrenin de üzerine çıkarıyor.