Otomobil Üretiminde Opel’den Aydınlatma Devrimi

26.Mar.2012

  • Opel, göz kamaştırmayan akıllı LED matris aydınlatma geliştirdi
  • Opel 10 yıldan uzun bir süredir aydınlatma sistemleri geliştirmede lider
Opel Haberler: Opel, göz kamaştırmayan akıllı LED matris aydınlatma geliştirdi

Rüsselsheim. Opel, göz kamaştırmayan akıllı LED matris aydınlatma geliştirdi. Otomobil üretiminde tamamen yeni bu aydınlatma teknolojisi gece yapılan sürüşleri, tüm sürücüler ve yolcular için daha güvenli, daha rahat ve daha konforlu kılıyor.

 

Opel, prototip araçlarına tam entegre matris aydınlatma sistemini yolda test eden ilk otomobil üreticisi. Matris aydınlatma, aydınlatma teknolojisinde yeni bir felsefeye sahip. Bu yeni matris aydınlatma konseptinde, varsayılan ayar olarak kısa huzmeler kullanmak yerine daima uzun huzmeler kullanılıyor. Bu yaklaşım ile uzun huzmeler hiçbir zaman parlama yapmıyor ve farlar seyreden trafiğe göre otomatik olarak adapte oluyor. Bu bağlamda matris aydınlatma, sürücüye yardımcı oluyor ve hem güvenliği en üst düzeyde tutuyor hem de sıkıntısız ve rahat bir sürüş sunuyor. Bu sistem, sürekli değişen trafik koşullarına, hareketli mekanik parçalardan ya da sürücüye bağlı sistemlerden çok daha hızlı tepki veriyor.

Opel Haberler: Matris aydınlatma, ön cam ve dikiz aynası arasındaki Opel ön kamerası ile uyumlu olarak çalışıyor.

 

Opel Mühendislik Başkan Yardımcısı Rita Forst “Aktif güvenlik, Opel mühendislik stratejisinde odak noktamız,” diyor. “2002 yılında Xenon dinamik viraj aydınlatması ve kavşak aydınlatmasından oluşan AFL’yi pazara getiren ilk otomobil üreticisiyiz. Bir kez daha gece sürüşünü, dünyadaki en gelişmiş otomotiv aydınlatma sistemi ile, yani akıllı matris aydınlatma ile daha da geliştiriyoruz.”

 

Matris aydınlatma, ön cam ve dikiz aynası arasındaki Opel ön kamerası ile uyumlu olarak çalışıyor. Ön kamera sensörleri önden gelen ya da önde seyreden araçlarda ışık tespit ettiğinde o alan tamamen karartılırken yolun kalanı oldukça etkili bir şekilde aydınlatılmaya devam ediyor.

 

Diğer sürücülerin gözleri parlak farlar yüzünden rahatsız olmuyor ve reflektör bulunmayan nesneler daima etkili bir şekilde aydınlatılıyor.

Opel Haberler: Matris aydınlatma, aydınlatma teknolojisinde yeni bir felsefeye sahip.

Matris aydınlatma sisteminin içinde özel LED parçaların kullanılmasında, yeni aydınlatma sistemi diğer geleneksel HID ve halojen farlara göre çok daha enerji verimli olduğundan bir dizi fayda bulunuyor. Her iki matris far, dört aydınlatma segmentinden oluşuyor. Her segmentte bireysel olarak açılıp kapatılabilen, toplamda far başına 16 farklı AFL kombinasyonu üretebilen dört farklı ışık kaynağı bulunuyor. 256 farklı ışık ayarı arasında geçişler, pürüzsüz ve akıcı bir şekilde sürücü farketmeden gerçekleşiyor.

 

Şimdiye kadar Opel’e özgü ok şeklini sadece gündüz farları üretebiliyordu. Artık gece kullanılacak kısa huzmeler de bunu yapabiliyor. Bu, iki fonksiyonu birleştirerek yapılıyor: gündüz farları ve kısa huzmeler yedi aydınlatma parçasını paylaşıyor. Bu çözüm tasarımcılara yeni tasarımlar geliştirebilmeleri için daha fazla özgürlük tanıyor.

 

Yeni matris aydınlatma konsepti, 2002 yılında AFL’de olduğu gibi aşama aşama Opel modellerine ekleniyor olacak. En yeni AFL sisteminde (AFL+) gaz boşalımlı bi-xenon farlar, kötü hava aydınlatması, dinamik viraj aydınlatması, kavşak aydınlatması, uzun far asistanı ve LED gündüz farları bulunuyor.