Yeni Astra OPC İçin OPC Power App Telemetri Uygulaması

22.May.2012

  • İstenilen veriyi gösteren ilk otomobil üreticisi Opel
  • OPC Power App uygulaması Yen Astra OPC (206 kW/280 hp) ile görücüye çıkıyor
  • Sayısız veri seçeneği: teknoloji tutkunu OPC hayranları için motor basıncından tur zamanına kadar teknik her şey
Opel News - Opel Brings Telemetry to its new Astra OPC

Rüsselsheim. Opel, teknoloji tutkusunu müşterileriyle paylaşıyor. Yeni Astra OPC için CAN veriyolundan istenilen datayı seçip doğrudan iPhone’dan görüp incelemelerine olanak veren ilk otomobil üreticisi rolünü üstleniyor. CAN veriyolu, araçtaki tüm elektronik kontrol ünitelerini birbirine bağlayıp tek bir bünye olarak çalışmasını sağlayan merkezi sistem olarak biliniyor.

 

iPhone kullanan tüm müşteriler, AppStore’dan OPC PowerApp uygulamasını 0.79 avro karşılığında indirebiliyor, bu sayede CAN veriyolu datasına erişim sağlayabiliyor. Bu yenilikçi uygulama, Opel’in kompakt otomobil portfolyosunda başı çeken, 206 kW/280 HP güç sunan sportif Yeni Astra OPC ile görücüye çıkıyor.

 

CAN veriyolu aracın farklı bölgelerinden gelen datayı topluyor. Şimdiye kadar sadece özel atölyelerde özel yazılımlarla bu bilgilere erişilebiliyordu. Artık Opel otomobil tutkunlarına istedikleri performansla ilgili bilgileri, OPC PowerApp aracılığıyla sunuyor. En yeni teknolojiyi isteyen sürüş tutkunları için yeni bir dünyanın kapıları açılıyor.

 

OPC PowerApp’in verdiği keyif motor durduğunda bitmiyor. Motor basıncı, pedal konumu, yatay ivmelenme veya motor torku gibi iPhone’dan erişilebilir 60 farklı veriyi saklayıp arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. GPS datasına bağlı bir tur zamanı kaydı yarış tutkunlarını cezbediyor. Efsanevi Nürburgring pistinde tur zamanınızı inceleyip Nordschleife etabında performansınıza bakıp onu geliştirebiliyorsunuz. Bu sayede frenleme bölgeleri ve sektör hızlarını incelebiliyorsunuz. Belirli virajlarda yerçekimi kuvvetlerini de ölçebiliyorsunuz.

Opel News - Unique OPC Power App has debut in new Astra OPC

OPC PowerApp uygulamasının faydalarından yararlanmak için gösterge panelinin arkasına müşteriler tarafından sipariş edilen bir kara kutu ya da akıllı telefon kontrolü kurulması gerekiyor. Bu sistem fabrika çıkışlı olarak gelebiliyor veya Opel yetkili bayilerinde istek üzerine takılabiliyor. Modül, aracın doğrudan CAN veriyoluna bağlanıyor ve verileri gerçek zamanlı 30 Hz frekansında iPhone’a aktarıyor. Küçük bir aksesuar olan FlexDock sayesinde PowerApp verisine daha konforlu ve rahat bir şekilde erişebiliyorsunuz. Bu kapsamda cep telefonu, tüm bilgileri kaydeden ek bir gösterge olarak çalışıyor.

 

Analog gösterge, yerçekimi kuvveti ölçeği, yetersiz ve aşırı direksiyon bilgileri, dijital gösterge, çubuk grafikleri, çizgi grafikleri ve harita gibi özelliklerin bulunduğu, OPC logosu ve renkleriyle 7 farklı görüntü modu müşteriye sunuluyor. OPC PowerApp uygulaması 3. nesil ve üzeri tüm iPhone’larda, iPad 2’lerde ve iPod Touch’larda sunuluyor.

 

Yeni Opel Astra OPC, Opel’in kompakt otomobil portföyünün en güçlü üyesi. Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı ve lansmanı bu yaz yapılacak. Doğrudan enjeksiyonlu 2.0 litre benzinli turbo motoru 206 kW/280 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. Bu da Astra’ya 250 km/saat gibi bir azami hız vererek onu gelmiş geçmiş en güçlü ve en hızlı Astra yapıyor. HiPerStrut ön süspansiyon ve adaptif amortisörlere sahip yüksek performans şasi, dinamik bir sürüş deneyimi verirken soğutmalı Brembo disk frenler, en ani koşullar altında bile mükemmel bir frenleme performansı sunuyor.