Opel motorsporlarına geri dönüyor

20.Kas.2012

  • Yeni ralli etabı ve test pisti ile müşteriler ve yeni yeteneklerin gelişimi
  • Yeni Opel ADAM Cup ile uluslararası odaklı ralli programı
  • Yeni Astra OPC ile Almanya odaklı yarış pisti programı
Opel Haberler - Amatör/müşteri spor tutkunları için Yeni Opel ADAM “Cup” yarışları, “ADAC Opel Rally Cup” kupasının bir parçası olan “ADAC rally masters” 2013 sezonuyla başlıyor.

Rüsselsheim. Yeni Opel ADAM ile uluslararası odaklı bir ralli programı ve Almanya odaklı bir pistte Yeni Astra OPC ile Opel, motorsporlarına geri dönüyor. Dr. Thomas Sedran konuyla ilgili, motorsporları etkinliklerinin, Opel’in marka konumunda stratejik bir öneme sahip olduğunu söylüyor. Rüsselsheim’lı otomobil üreticisinin köklerinde olan motorsporlarına dair uzun ve başarılı bir geçmişi bulunuyor. Opel’in amacı, hem teknik olarak gelişmiş hem de uygun maliyetli bir yeni rekabet ortamı yaratırken aynı zamanda da hırslı genç pilotların yeteneklerini sürekli geliştirebileceği bir platform oluşturmak.

 

Opel Haberler – Amatör/müşteri yarış tutkunları için tasarlanan “Astra OPC Cup” yarışları, Nürburgring’deki VLN dayanıklılık şampiyonasının bir parçası olarak 2013 sezonuyla başlayacak.

Ralli: ADAC işbirliğiyle yeteneklerin profesyonel gelişimi

Ralliye olan bağlılığı ile Opel, bakışlarını Avrupa sahnesine çeviriyor. Nihayetinde Almanya’nın çekirdek pazarında, Avrupa’nın önemli markalarının ralliye özel bir ilgisi bulunuyor. Üstelik Dünya Motor Sporları Otoritesi FIA, genç pilotlar için katılım noktaları ve gelişme imkanları sunan belirli düzenlemelere sahip. FIA R2 standartlarına uyan Yeni Opel ADAM’ın ralli kupası versiyonu, 2013 sezonunda kullanılacak. “ADAC Rally Masters” serisinin bir parçası olan bu araçlar marka kupa klasmanında (“ADAC Opel Rally Cup”) yarışacak. Bu rekabetin asıl özelliği ise en başarılı sürücülerin para ödülü kazanacak olması. Ek olarak 27 yaşın altındaki genç sürücüler için özel bir “Junior Rally” puan sistemi bulunuyor. Final denemeleri dizisinde ortalama en fazla galibiyete sahip yarışçılar, bir sonraki sezonda özel bir eğitim alma fırsatı yakalayacak.

Opel Haberler – ADAC Sports Başkanı Hermann Tomczyk ve Opel CEO Yardımcısı Dr. Thomas Sedran

Güçlü bir ortaklık ile Opel, yeni yeteneklerin gelişiminde neredeyse aynı ideolojiye sahip ADAC ile işbirliği sağladı. Üstelik ADAC, bu ortak proje için kendi organizasyon ve motorsporları altyapısını kullanıyor. Opel’in bu stratejiyi 2016 yılına kadar izlemesi planlanıyor. Bunu takiben, ADAC Opel Rally Cup’ı başarıyla tamamlayıp uluslararası platforma geçebilecek yetenekli sürücüler için modüler bir gelişim programı öngörülüyor. Dört aşamanın ilk ikisinde ADAM kullanılacak. Üçüncü ve dördüncü aşamalarda ise yeni nesil Opel Corsa’nın bir sonraki ralli otomobili olması bekleniyor.

Opel Haberler - Amatör/müşteri yarış tutkunları için tasarlanan ve yarış pistlerinde kullanılacak Astra OPC (solda) ve ralli parkurlarında kullanılacak olan ADAM “Cup” versiyonu,  2013 sezonu için Opel’in motor sporları stratejisinin temellerini teşkil ediyor.

Yarış pisti: VLN dayanıklılık şampiyonasının bir parçası “Astra OPC Cup”

Opel’in yarış pistlerine katılımında Yeni Astra OPC başı çekiyor. Yarış versiyonu olarak 2013 sezonundan itibaren sunulacak Cup araçları, Avrupa’nın en popüler ve yarış köklerini oluşturan “VLN Dayanıklılık Şampiyonası” standartlarını karşılayacak şekilde modifiye ediliyor. Bu araçlar ayrıca kendi sınıflarında bir marka kupası (“Astra OPC Cup”) için de yarışıyor olacak. Bu sezonun öne çıkan yarışı, Nürburgring yarış pistindeki 24 saatlik dayanıklılık mücadelesi olacak.

Opel Haberler – Profesyonel yarış teknolojisi: Ralli parkurları için Opel ADAM “Cup” versiyonu, dahili güvenlik hücresine sahip hafif bir gövdeye sahip.

Sadece maksimum performans ve makul fiyatlı son teknoloji yarış donanımıyla sınırlı olmamak üzere tüm özel yarışçılara cazip özel bir paket sunuluyor. Ralli projesine ek olarak para ödülleri bulunuyor. Ayrıca müşteriler, hem pistte hem de pist dışında teknik ve organizasyonel destek alabildiği gibi yedek parçaları daha uygun fiyatlı satın alabiliyor.

Opel Haberler – Askona A Rallisi, 1974 yılı: Askona A’da direksiyonun başında Walter Röhrl ve kopilot Jochen Berger 9 yarışın 6’sını kazanarak 1974 Avrupa şampiyonu oluyor.

Motorsporları tarihi: Opel kilometre taşları

Opel’in ralli tarihindeki en başarılı dönemi 70’lerin ortasında başladı. Opel, tüm zamanların en iyi ralli pilotlarından biri olan Alman yarışçı Walter Röhrl tarafından resmen “uçuruldu”. Opel ile geçirdiği zaman süresinde Ascona A ile 1974’te ve Ascona B ile 1979’da Avrupa şampiyonasını kazandı. Regensburg’lu yarışçının başarılı dönemi, 1982 yılında dünya şampiyonluğunu almasıyla taçlandı. Bunu ise efsanevi Ascona 400 ile başardı. Yarış pistinde ise Opel evinde gibiydi. Touring araçları yarışlarının kökeninde, şimşek logolu bu meşhur marka, Nordschleife’deki evinde sayısız başarılara imza attı. 1993 itibariyle Manuel Reuter, Calibra V6 ile tüm taraftarların gözdesi oldu. DTM yarışlarında kullandığı Calibra’sıyla başarılar kazandı ve bunu takiben ITC serilerinde zaferlere imza attı. Vectra ile 1996 DTM/ITC’de zafer, 1998 STW sezonunda markalar şampiyonluğunu başarısı kazanıldı. 2003 yılındaki Nürburgring 24 saatlik dayanıklılık yarışında Astra V8 Coupe ile büyük bir zafer kazanıldı.