Yeni Opel Cascada: Şık ve Atletik Orta Boylu Yeni Convertible

16.Eki.2012

  • Zamanın yıpratıcılığına karşı koyan şıklığı ve kaslı görüntüsüyle 4 kişilik yeni orta boylu convertible
  • 50 km/s hıza kadar çalışabilen gelişmiş yüksek kaliteli kumaş tavan sistemi
  • HiPerStrut ön süspansiyon teknolojisiyle birleşmiş olağanüstü gövde dayanıklılığı
  • Yeni nesil doğrudan enjeksiyonlu benzinli 1.6 Turbo motor ile geniş motor seçenekleri
Opel Haberler – Yeni Opel Cascada: Şık ve Atletik Orta Boylu Yeni Convertible

Rüsselsheim. En yoğun otomotiv deneyimine dönüş: Güneşin içinizi ısıttığı, hızlandıkça elinize değen havanın yoğunlaştığı ve başınızın koltuğa yaslandığı, görüş sınırlarının ortadan kalkarak mavi gökyüzüne ulaştığı sürüşe tekrar hoşgeldiniz. Cascada’nın karakteristik özelliklerine hoşgeldiniz. 2013 başında lansmanı gerçekleşecek Opel’in yeni convertible modeli Cascada, yüksek kaliteli bir kumaş tavana ve uzun bir silüete sahip üst sınıf bir dört kişilik otomobil. Opel’in ürün yelpazesinin en üstüne outran Cascada sadece boyutuyla değil, sunduğu premium teknolojiler ve çekiciliğiyle orta boylu bir convertible.

Birkaç kompakt Kadett ve Astra cabrio’ları neslinden sonra Opel, daha eski ve prestijli bir geleneğe, 50’li ve 60’lı yılların dört koltuklu kumaş tavanlı Kapitän ve Rekord’larına, en iyi modern teknolojiler ile daha canlı bir geri dönüş yapıyor. Cascada aşırı sert gövde yapısı, HiPerStrut ön süspansiyon sistemi ve FlexRide Sürüşe Duyarlı Şasi Sistemi sayesinde keskin bir sürüş deneyimi sunuyor. Cascada, 50 km/s hızla seyir halinde olsa bile yolcular tek bir tuşla 17 saniyede açılabilen kumaş tavan sayesinde açık havanın keyfini istedikleri zaman sürebiliyor. Elektrikli emniyet kemeri merkezleri, ayrıcalıklı Nappa deri, ısıtmalı ve soğutmalı ergonomik spor koltuklar ve gözle görülmeyen güvenlik sistemleri hayatı ve sürüşü daha güvenli ve daha dingin kılıyor.

Adam Opel Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Sedran şöyle diyor: “Bu orta boylu cabrio segmentimde, sadece premium üreticilerin çok yüksek fiyatlı otomobilleri bulunuyor. Cascada ile Opel, orta boyutlu convertible otomobillerin tüm tipik özelliklerini ve premium kalitesini daha uygun bir fiyata sunuyor. Cascada ile Opel, ürün gamı genişlemesini sonlandırıyor. 2012 ve 2013’te Opel, elektrikli Ampera, yeni SUV Mokka, şık ve modacı şehirli ADAM ve yeni orta boyutlu convertible otomobili Cascada ile yeni segmentlere girişini sonlandırıyor.”

Duruş: Şık kumaş tavanı ile açık hava keyfi

Geniş duruşu ve sürekli akan bir görünümdeki heykelsi şekliyle tam bir Opel olan Cascada tasarımı, zamanın yıpratıcılığına karşı koyan “Grand Routiéres” çağının şıklığını yansıtıyor. Açık hava sürüşleri için tavan açıkken Cascada mükemmel derecede keskin bir profile sahip. Güçlü ve gururla eğilen A sütununun arkasında bu görünüşü bozan herhangi bir tavan kapağı veya devrilme koruması çubukları bulunmuyor. Bu duruluğun altında biraz daha çarpıcı olması için alt gövdede görülen bıçak teması, arka tasarımı çevreleyen farlara uzanan üst gövdede yansıtılıyor. Şık bir biçimde yükselen bel çizgisi kokpitin etrafında akıcı bir şekilde süzülerek tavan ve gövde arasındaki çizgiyi şık bir şekilde ortaya koyuyor.

Opel Dış Tasarım Direktörü Malcolm Ward şöyle diyor: “Çoğu convertible otomobil, üstü açık olduğu zaman güzel görünür, fakat tavanı kapattığınızda kaba bir görünüme bürünür. Yüksek kaliteli ve aerodinamik kumaş tavanı sayesinde kusursuz ve pürüzsüz bir görünüme sahip Opel Cascada, tavanı kapalı olsa bile kusursuz bir çizgiye sahiptir.”

 

Özellikle amacına göre tasarlanmış hafif şiş motor kapağı, güçlü krom unsurlar ile daha derinleşen bir ön ızgaraya eğiliyor. Sis farları, görsel olarak geliştirilen ve krom unsurlarla dengelenen ters düz edilmiş köpek balığı yüzgeci tasarım unsurlarında yansıtılıyor. LED teknolojisini kullanan sis farları gibi gündüz farları ve arka farlar da Opel’in karakteristik kanat şeklini taşıyor. Arkada LED aydınlatma modülleri tek ve keskin bir ışık sinyali vermek için genişletilerek premium segment araçların kalitesi yansıtıldı. Geniş bir krom bar ise aydınlatma grubunu bagaj kapağında bir araya getirerek ön tasarımdaki krom tasarımı dengeliyor.

 

Opel Cascada’nın kumaş tavanını üretmek için en prestijli premium cabrio otomobillerin tedarikçi firmalarına ait en kaliteli malzemeler seçildi. Dış katman ve iç astarın arasındaki özel bir polyester örtü sayesinde üstün bir akustik ve termal korumadan yararlanıyor. Ön koltukların arasında bulunan bir tuş yardımıyla elektrohidrolik mekanizma devreye alınarak, araç 50 km/s hızla seyir halinde olsa bile tavan 17 saniye içinde açılarak tavan işleyişi konusunda ölçüt yerini alıyor. Tavan, ayrıca uzaktan kumandalı anahtar üzerinden açılıp kapatılabiliyor. Bu özellik tüm Cascada modellerinde standart olarak geliyor. Üç kumaş tavan rengine ek olarak 10 farklı gövde rengi sunuluyor.

Keyif: Olağanüstü konfor ve işlevsellik sunan ince işçilik ürünü kokpit

Cascada’nın kokpiti, keskin ve el işçiliği detaylarını öne çıkaran, heykelsi olduğu kadar sportif bir çarpıcı tasarım sunuyor. Yumuşak yüzeylerde ve kapılara akan çizgilerde gerçek dikişlerin bulunduğu kanat şekilli gösterge panelinin çizgileri ön koltuktaki yolcuları dinamik bir şekilde sarıyor. Zengin döşemesiyle koltuklar farklı kumaş ve deri seçenekleriyle sunulabiliyor. Üst sınıf AGR onaylı ergonomik spor koltuklar ise ısıtma ve soğutma özelliğiyle yumuşak Nappa deri döşeme ile sunuluyor. Güneşli sıcak günlerde temiz hava koltuğun perfore özelliğini kullanarak ön yolculara artırılmış konfor sunuyor. Elektrikli kemer uzantıları sayesinde emniyet kemerlerine daha kolay erişim sağlanıyor. Elektrikli kolay erişim sistemi ise arka koltuklara çabuk ve konforlu erişim sunuyor.

 

Opel Cascada, bir convertible otomobile göre olağanüstü saklama imkanları ve bagaj alanı sunuyor, bu sayede tüm mevsimlerde günlük olarak kullanılabiliyor. Kapılar, gösterge paneli ve altı, en çok ihtiyacınız olan yer, yani Elektronik Park Freni sayesinde yer açılan orta konsol gibi sürücü etrafına yerleştirilmiş pek çok saklama alanı bulunuyor. Tavan açıkken minimum bagaj hacmi 280 litre. Tavan kapandığında ise bu rakam 350 litreye çıkıyor. Bu yükleme hacmini artırmak veya uzun nesneleri taşımak için Opel Cascada, elektronik katlanan FlexFold koltuk sisteminin faydalarından yararlanıyor. Bu sayede arka koltuk sırtları 50:50 oranında katlanarak hardtop cabrio otomobillerde sunulmayan bir özellik sunuluyor.

Mükemmeliyet: Olağanüstü şasi teknolojisi ile birleşen üstün gövde sertliği

Açılabilen tavanı olan araçlar için gövde sertliği çok önemli bir kriter. Sürüş karakteri, direksiyon tepki keskinliği, akustik, güvenlik ve konfor üzerinde büyük bir etkisi bulunuyor ve özel kalitesinin kusursuz bir duygusunu taşıyor. Yeni Opel Cascada, karoser altı yerleştirilmiş çelik barlar ve güçlendirilmiş marşpiyeller dahil olmak üzere birkaç önlem sayesinde güçlendirilmiş esneme ve eğilme mukavemeti arasında üstün bir denge sunuyor. Opel’in bir önceki cabrio modeli Astra TwinTop’a kıyasla Cascada’nın gövdesi esneme konusunda %43, eğilme konusunda ise %10 daha sert. Bu düzen, süspansiyon için sert bir temel oluşturuyor ve gürültü, titreşim ve yol sertliğinin gözle görülür ölçüde azaltılmasına yardımcı oluyor.

Yeni Opel Cascada, 2006 kompakt Astra TwinTop modeline kıyasla daha etkileyici bir boyuta sahip. Dingil mesafesi 71 mm, ön tekerlek mesafesi 56 mm, arka tekerlek mesafesi ise 70 mm daha uzun. Bu sayede daha iyi yol tutuş ve denge sağlanıyor. Cascada’nın ön aksı, ilk defa Insignia OPC için geliştirilen HiPerStrut düzenine sahip en iyi Opel şasi teknolojisini standart olarak sunuyor. HiPerStrut (yüksek performanslı gergi kolları), süspansiyon ve direksiyon işlevlerini birbirinden ayırarak her koşulda gelişmiş yol tutuş, kalkış anında azaltılmış direksiyon sapması ve mükemmel viraj alma keskinliği sunuyor. Opel Cascada’da hıza duyarlı elektrohidrolik direksiyon sunuluyor. Daha doğrudan bir direksiyon tepkisi ve keskinliği için elektrik motoru, direksiyon sütunu temelinin aksine kremayere monte edildi. Opel’in entegre sürüşe duyarlı şasi teknolojisi olan adaptif FlexRide şasi kontrol sistemi de Cascada için opsiyonel olarak sunuluyor. Sürüş ve yol tutuş performansını ve güvenliği artırarak sürücünün sürüş karakterine uyum sağlıyor. Opel Cascada’da 17”-20” arası jant seçenekleri bulunuyor. Fren diskleri ise önde 326 mm, arkada 325 mm’lik genişliğiyle üstün bir frenleme performansı sunulduğunu kanıtlıyor.

Performans: Yeni nesil doğrudan enjeksiyonlu benzinli 1.6 Turbo motor

Opel Cascada’da bir benzinli bir dizel motor seçeneği sunulacak. 6 ileri otomatik şanzımana sahip 1.6 lt. Turbo ECOTEC 170 HP benzinli motor ve Overboost fonksiyonu ile 380 Nm’lik bir tork değerine sahip 2.0 lt. CDTI ECOTEC 165 HP dizel motor bulunuyor.

 

Cascada’nın motor seçenekleri arasında öne çıkan nokta ise 1.6 SIDI Turbo ECOTEC benzinli motor. Bu doğrudan enjeksiyonlu güç ünitesi, 2013’ün başında görücüye çıkacak tümüyle yeni bir motor neslinin başlangıcı ve pürüzsüz bir sürüşün yanında olağanüstü tork değeri ve mükemmel yakıt ekonomisi sunuyor. 125 kW/170 HP güce sahip, 1650-3200 devir arasında 280 Nm’lik tork değeri veren motor 6 ileri otomatik şanzıman ile birlikte sunulacak. Düşük sürtünmeli 6 ileri otomatik şanzıman, Cascada’da Active Select özelliğiyle sunularak daha sportif bir sürüşte sürücüye istediği zaman vites değiştirme imkanı veriyor.

 

Daha güçlü benzinli ve dizel motorlar, ilerleyen zamanlarda Cascada için ayrıca lanse edilecek.

Huzur: Gelişmiş teknoloji ve güvenlik özellikleri

Cascada, açık hava deneyimini en iyi Opel teknolojileriyle birleştiriyor. 11 farklı otomatik aydınlatma moduna sahip Gelişmiş Sürüşe Duyarlı Bi-Xenon Ön Farlar, Trafik İşareti Tespit Sistemi, Şerit İhlali Uyarı Sistemi, Takip Mesafesi Göstergesi ve Ön Çarpışma İkazı gibi gelişmiş özelliklerin bulunduğu ikinci nesil Opel Eye ön kamera sistemi, geri görüş kamerası, park esnasında manevralarda kolaylık sağlayan Gelişmiş Park Pilotu ve ultrasonik temelli sensörlere sahip Kör Nokta Uyarı Sistemi, ergonomik spor koltuklar, ısıtmalı deri direksiyon simidi ve Yokuşta Kalkış Desteği gibi pek çok teknolojik özellik bulunuyor.

 

Cascada’nın çok sert yolcu hücresi, olası bir çarpışma durumunda mümkün olan en geniş yaşam alanı yaratması için yüksek gergili çelikten imal edildi. Kapılarda ultra dayanıklı çapraz çelik kollar ve kemer çizgisinde güçlendirmeler kullanıldı. Ön camı destekleyen A sütunları preslenerek sertleştirilen çelikten üretildi. Takla esnasında piroteknik olarak devreye giren yay yüklü oldukça sert barlar, arka koltukların arkasında otomatik olarak açılıyor. Bu korumalar, hava yastıklarının açıldığı ciddi çarpışmalarda, aracı taklayla sonuçlanacak diğer etkilerden korumak üzere de açılıyor. Ön koltuklarda iki yönlü aktif koltuk kafalıkları ve çift gergili emniyet kemerleri bulunuyor. Arka koltuklarda bile aktif gergili emniyet kemerleri sunuluyor.