Yeni Opel ADAM, Uluslararası Ralli’de boy gösterecek

03.Şub.2013

  • FIA R2 standartlarını temel alan konsept çalışmasının Cenevre dünya prömiyeri
  • ADAM, Opel motorsporları programının önemli bir parçası
  • 2013 yılı esnasında geliştirme ve onay süreçleri
  • Tüm Avrupa’daki ulusal şampiyonluklar için geçerlilik
Opel Haberler – FIA R2 standartlarını temel alan konsept çalışmasının Cenevre dünya prömiyeri

Cenevre/Rüsselsheim. Kasım 2012’de ADAM “Cup” ile Opel motorsporlarına geri döndüğünü açıklamıştı. FIA R2 standartlarını temel alan bu model, yeni tanıtılan ve neredeyse sınırsız kişiselleştirme imkanı sunan ADAM’ın ralli versiyonu ve Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. Son geliştirme ve onay süreçlerinin 2013 yılında tamamlanması planlanıyor. ADAM R2 ile Opel, Avrupa’daki tüm ulusal şampiyonluklara katılabilecek uluslararası müşteriler odaklı ralli için üst sınıf bir araç sunarak yeni motorsporları stratejisinde bir adım daha atıyor.

Opel Haberler – Son geliştirme ve onay süreçlerinin 2013 yılında tamamlanması planlanıyor.

Şık, klas ve göze çarpan ADAM, R2 ralli versiyonu ile de aynı şekilde dikkat çekiyor. Opel OPC ürünleri kullanılan özel gövde parçaları, kaput ve bagajda kolay açma halkaları, önde ve arkada özel koruyucu bölmeler, bu asfalt ve toprak uzmanının sportif formatını öne çıkarıyor. Benzersiz hücresi ise son teknoloji ile donatıldı.

 

ADAM R2, rekabetçi konfigürasyonunda 190 Nm tork ve 185 HP güç sunan, değişken kam mili zamanlamasına sahip 1.6 litre ECOTEC 16V motordan güç alıyor. Güç aktarımı ise Sadev sıralı 5 vitesli şanzıman ve çoklu disk kilidine sahip kilitli diferansiyel ile sağlanıyor. Asfalt ve toprak ayarlara sahip şasi kurulumu, maksimum çekiş ve dinamik yol tutuşu garanti ediyor. Frenleme performansı ise “Fly-off” diye tabir edilen büyük hidrolik el freni kolu, 4 pistonlu Brembo ön kaliperler ve arkada fren basıncı regülatörleriyle sağlanıyor.

 

Opel Haberler - Yeni Opel ADAM, Uluslararası Ralli’de boy gösterecek

R2’nin kabininde profesyonel bir yarış aracının tüm donanımları ve dünya motorsporları denetleme kurumu olan FIA tarafından bu sene zorunlu kılınan donanımlar bulunuyor. Bunlar arasında dahili güvenlik yapısı, SPARCO Competition yarış koltukları ve HANS sürücü güvenlik sistemi, LCD vites göstergesi, kontrol ışığı ve MONIT yol bilgisayarına sahip bir kokpit, merkezi bir kontrol paneli, harita okumaya yardımcı bir lamba ve elektrikli bir yangın söndürücü bulunuyor.

 

Opel Haberler – ADAM R2 ile Opel, Avrupa’daki tüm ulusal şampiyonluklara katılabilecek uluslararası müşteriler odaklı ralli için üst sınıf bir araç sunarak yeni motorsporları stratejisinde bir adım daha atıyor.

Ultra kompakt yapıdaki R2, Yeni ADAM Cup modelini temel alıyor. Bu adım, yetenekli genç sürücüleri kademe kademe geliştirmeye yardımcı olmakla birlikte sürücüleri Avrupa rekabetinin tepesine çıkaracak müşteri odaklı programı teşvik ediyor. 2013 sezonundan itibaren 40 ADAM Cup aracı, Almanya ve Fransa’da marka kupalarında yarışacak. Alman ADAC OPEL RALLYE CUP galibi “Rallye Junior” unvanını kazanarak Opel’in ve ADAC’ın desteğini arkasına alıp bir sonraki sezon R2 klasmanına yükselecek.

 


Opel ADAM Rally Cup: Teknik Bilgiler

 
 
Boyutlar:
Uzunluk: 3,698 mm, genişlik: 1,720 mm, (ayarlanabilir) yükseklik: 1,442 mm (asfalt ayar), aks mesafesi: 2,310 mm, ağırlık: 1,030 kg
Motor:
1.6-l ECOTEC 16V, değişken kam mili zamanlamalı,
BOSCH Motorsport motor kontrol modülü
Güç:
185 hp @ 7,750 rpm
Tork:
190 Nm @ 6,200 rpm
Şanzıman:
Sadev sıralı 5 vitesli şanzıman, kilitli diferansiyel
Şasi:
3 yönlü ayarlanabilir REIGER yarış süspansiyonu, Uniball sabitleme noktalarına sahip McPherson gergi kolları, asfalt ve toprak ayarlı
Direksiyon:
Elektrohidrolik direksiyon
Lastikler:
EVO Corse alüminyum, 6.5 x 16” (asfalt), 6 x 15 (toprak)
Fren sistemi:
Hidrolik “fly-off” el freni, arka aks için fren basıncı regülatörü, Brembo 4 pistonlu ön kaliperler
Fren diskleri:
310 mm soğutmalı (asfalt, ön), 278 mm soğutmalı (toprak, ön), 264 mm (asfalt ve toprak, arka)
Gövde:
Hafif kaporta, dahili güvenlik hücresi, motor ve yakıt deposu koruması, SPARCO Competition yarış koltukları (HANS sistemi ile uyumlu), elektrikli yangın söndürücü, kuru akü, OPC Line gövde parçaları, kaputta ve bagajda kolay açma halkaları, çeki halkaları
Elektronik:
Motorsporu göstergesi, LCD vites ve değiştirme göstergesi, MONIT yol bilgisayarı, merkezi kontrol paneli, harita okuma lambası