Skip To Content
Batarya

Lityum iyon bataryanın avantajları

Küçük, kompakt, güçlü

Elektrikli otomobillerde bulunan lityum iyon bataryalar diğer bataryalara kıyasla kilogram başına daha fazla enerji depolayabilir. Kompakt olduğu için araca daha fazla lityum iyon batarya sığar, böylece aracın menzili artar. Bataryaların optimum çalışma sıcaklığına gelmesi için soğutulması gerekir. Lityum iyon batarya, diğer bataryalara göre bu işlem için daha az enerji harcar.
 

 

Bataryanın yaşam döngüsü

Lityum iyon bataryaların ömrü

Elektrikli bir otomobilin bataryasıyla 250.000, hatta 500.000 km’ye kadar yol alınabiliyor1, yani batarya ömrü içten yanmalı motorların ömrü ile neredeyse aynı. Opel elektrikli otomobil bataryaları için 8 yıl, 160.000 km sürüş garantisi veriyoruz. Batarya değişimine ihtiyaç duyduğunda, Opel Yetkili Servisleri lityum iyon bataryayı kolaylıkla değiştirebiliyor.

 

1Bu çalışmada uygulanan ortalama değer, 250 km hizmet ömrü varsaymaktadır. Daha ayrıntılı bilgiye İngilizce olarak buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.oliver-krischer.eu/wp-content/uploads/2020/08/English_Studie.pdf

 
Şarj döngüleri

Elektrikli Opel’ini şarj etmenin birçok yolu var, farklı çözümlerle şarj döngülerini ayrı ayrı kullanabilirsin. Halka açık hızlı şarj istasyonlarında yaklaşık 30 dakika içinde aracını %80’e kadar şarj edebilirsin. Ya da tek fazlı veya üç fazlı duvar tipi şarj istasyonlarını tercih edebilirsin (7,4 kW veya 11kW). Alternatif bir çözüm olarak, ev tipi prizle aracını her yerde kullanabilirsin.

1 Şarj süresi, şarj istasyonunun tipine ve performansına, hava sıcaklığına ve batarya sıcaklığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 
Batarya kapasitesi
Her elektrikli otomobilin iki bataryası vardır, bataryalardan biri aracın sürüşü için kullanılır. 12 voltluk ikinci batarya ise tıpkı içten yanmalı motorlarda olduğu gibi ateşleme, merkezi kilit sistemi, iç aydınlatma ve göstergelerden sorumludur. 12 voltluk akü yaklaşık 6 hafta boyunca elektrik enerjisini kaybetmeden korur.  

Bakım, değişim, garanti

Batarya bakımı
Yetkili servislerimiz Opel elektrikli aracının bakımını gerçekleştirirken; batarya, şarj bağlantısı, şarj cihazı ve kablo bağlantılarını kontrol eder.  
Batarya değişimi
Elektrikli aracının batarya değişimi Opel yetkili servislerinde kısa süre içerisinde tamamlanır. Batarya alt gövdeden çıkarılır ve yenisiyle değiştirilir. 
Batarya garantisi
Opel elektrikli araçlarının bataryası orijinal şarj kapasitesinin en az %70’i için 8 yıl veya 160.000 km’ye kadar garanti kapsamındadır. Her incelemede aracın bataryası için sertifika oluşturur, böylece ikinci el değerlendirmesinde elektrikli aracının batarya kalitesi görüntülenebilir. 

Batarya ve sürdürülebilirlik

Batarya geri dönüşümü
8 - 12 yıllık kullanım sonrası bataryadaki kayıp sadece %20 civarındadır. Batarya değişimi gerektiği durumlarda eski batarya ikinci bir hayata hazırlanır. Bu batarya ikinci hayatında örneğin güneş paneli sistemlerinde elektriği depolayan ve gerektiğinde şebekeyi geri besleyen batarya olarak kullanılabilir. Bataryalar ancak ikinci kullanımdan sonra geri dönüştürülür. 
Sürdürülebilirlik

Opel için sürdürülebilirlik, ham madde tedariği dahil üretim adımında başlıyor ve tüm çevre standartlarına uygun olarak ilerliyor. Kaliteli üretilen Opel bataryaları, doğru kullanım ve bakımla daha uzun ömürlü hale gelebilir.

Ekolojik karbon ayak izimizi minimumda tutmak için kullanılmış elektrikli otomobil bataryalarını mümkün olduğunca sık yeniliyoruz. Bataryalar ilk kullanım ömrünün sonunda ikinci kez kullanılabilecek şekilde yenileniyor. O zaman da ham maddelerin verimli bir şekilde geri dönüştürülmesine dikkat ediyoruz. Özetle, Opel olarak elektrikli bataryaların çevreye olan etkisini mümkün olduğu kadar düşük tutmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

 

Teknoloji

Üretim
Elektrikli araçların üretiminde diğer araçlara kıyasla daha fazla teknolojik parça kullanılır. Batarya üretiminde kullanılan lityum ve kobalt gibi ham maddeleri geri dönüştürerek ham madde ihtiyacını azaltmayı hedefliyoruz. 
Bileşenler ve özellikler

Lityum, tüm metaller arasında en yüksek elektrokimyasal potansiyele sahiptir. Bu nedenle lityum iyon bataryalar, tüm metal hava sistemleri arasında açık ara en yüksek enerji yoğunluğunu sunar. Bu, elektrikli otomobilde çok sayıda avantaj sağlar. Enerji yoğunluğu ne kadar yüksek olursa batarya o kadar hafif olur ve depoladığı enerji de yüksek olur.

Bir elektrikli bataryanın ağırlığı 200 ile 700 kg arasındadır. Bu nedenle enerji yoğunluğu miktarı, sürüş özellikleri ve tüketim üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Ayrıca Gravimetrik enerji yoğunluğu, kilogram başına kilovat saat (kWh/kg) olarak hesaplanır.

 

Elektrikli otomobil bataryaları hakkında faydalı bilgiler

Elektrikli otomobillerde hangi bataryalar kullanılır?

Opel elektrikli otomobillerde lityum iyon bataryalar bulunuyor. Yüksek kaliteli ve uygun maliyetli bataryalar üretmek, sürdürülebilirlik ve emisyonsuz sürüşe geçiş; gelecek vizyonumuzun bir parçası.

Elektrikli otomobillerin batarya ömrü ne kadardır?

Lityum iyon bataryaların kullanım ömrü yaklaşık 8 – 12 yıldır. Bu süre içinde yaklaşık 1.500 - 2.500 şarj döngüsü öngörülebilir. Kapasite, yaşla birlikte orijinal değerin %70 – 80'ine düşer. Bu değer şarj yöntemine, şarj döngüsü sayısına ve ayrıca sürüş tarzına bağlıdır. Opel, 8 yıl veya en az 160.000 km akü garantisi sunmaktadır.