Skip To Content
Menzil optimizasyonu

Elektrikli otomobilinin şarjı nasıl daha uzun süre gider?

Elektrikli otomobilinin menzilini uzatmak için yapabileceğin birçok şey var, bunların birçoğu içten yanmalı motora sahip araçlar için de geçerli. 

Sürüş tarzı

Elektrikli aracının menzilini en çok hız ve hızlanma sıklığı etkiler. Hızını iki katına çıkardığında menzilin yarıya düşer ve her hızlandığında otomobilin enerji tüketir. 

 

Menzili şu şekilde uzatabilirsin:

  • Gereksiz hızlanmalardan ve fren yapmaktan kaçın.
  • Spor modunu yalnızca ihtiyacın olduğunda kullan.
  • Uzun yolculuklarda mümkün olduğunda sabit hızla ilerle.
  • Otoyolda sabit hızla giden başka bir aracın arkasında güvenli bir mesafede sür.
  • Rotanı planlarken yokuşlar yerine düz yolları tercih et.
 
Ek ağırlık

Aracının ağırlığı, menzili doğrudan etkiler. Yola çıkmadan önce hangi gereksiz ağırlıkları kolayca çıkarabileceğini kontrol edebilirsin:

 

  • Bagajda veya arka koltuklarda ihtiyaç duymadığın şeylerin bulunmadığından emin ol.
  • Gereksiz aksesuarları çıkar.
  • Port bagajın var mı? Port bagaj hava direncini artırdığından kullanmadığında çıkar.
 
Lastik basıncı

Düşük basınçlı lastikler asfalt direnci artırır, böylece hem içten yanmalı motor hem de elektrikli motor daha fazla çalışır.

 

  • Lastik basıncını en az ayda bir kez kontrol et.
  • Uzun yola çıkmadan lastik basıncını tekrar ayarla.


Sonuç gerçekten fark ediyor!

 

Diğer önemli konular

Hız
Aracın hızı iki katına çıktığında, hava direnci dört katına yükselir ve aracın daha fazla enerji tüketir. İçten yanmalı motora sahip araçlarda olduğu gibi, %100 elektrikli araçlar da yüksek hızlarda daha fazla enerji harcar. 
Dikkatli bir yaklaşım
Menzili en optimum seviyede tutmak için "Eko" sürüş modunu tercih edebilirsin. Elektrikli araçlarda bulunan rejeneratif fren sistemi %15 daha fazla menzil sağlar. 
Trafik sıkışıklığında enerji tasarrufu yapmanın da birkaç yolu vardır. İmkan varsa iç sıcaklığı daha düşük bir ayara getirebilir veya daha tasarruflu olan koltuk ısıtmasını kullanabilirsin.  Gerekiyorsa ön/arka cam ısıtıcısı, ön cam silecekleri ve kısa farlar gibi gereksiz enerji tüketicilerini kapatabilirsin, ancak park lambaları elbette güvenlik nedeniyle her zaman açık kalmalıdır.
Isıtma
Isıtıcı enerjisini doğrudan otomobilin bataryasından alır, bu sebeple elektrikli otomobillerin menzili mevsime göre %35’e kadar değişiklik gösterebilir.   
Gösterge ekranında belirtilen menzil sürüş şekline göre yaklaşık bir değer sunar. Yukarıdaki ipuçlarını takip ettiğinde menzil göstergesi sürüş davranışındaki değişiklerle beraber güncellenir.
The remaining range as displayed on the instrument panel is always a prediction based on your driving style. If you manage to reduceenergy consumption byy following the tips mentioned above, the display automatically adjusts to your new driving behaviour.