Skip To Content
Şarj süreleri

Elektrikli otomobillerin şarj süreleri

Batarya kapasitesini şarj gücüne bölerek elektrikli aracının şarj süresini kolayca hesaplayabilirsin. Şarj gücü tüm şarj süreci boyunca sabit olmadığından bu süre bataryanın durumuna göre değişiklik gösterebilir.


AC ve DC şarj arasındaki fark nedir?

AC - Alternatif akım
Her elektrikli otomobil alternatif akımla şarj edilebilir. Ancak batarya sadece doğru akım depolayabildiğinden, otomobile entegre bir şarj cihazı şebekeden gelen alternatif akımı doğru akıma dönüştürür. AC şarj istasyonları, tek fazlı veya üç fazlı alternatif akım sağlayan standartlaştırılmış bağlantılara (Mod 2 şarj soketleri) sahiptir. 
AC, yönü periyodik olarak değişen elektrik akımı olan "alternatif akım" anlamına gelir. AC şarj, duvar tipi şarj cihazı gibi daha uzun süreli şarj koşullarına uygundur.
DC - Doğru akım
Bir otomobili doğru akımla (DC) şarj edebilmek için hızlı şarj istasyonu gerekir. İstasyonun içindeki transformatör, elektrik şebekesinin alternatif akımını (AC) doğru akıma (DC) dönüştürür. Bu, elektriğin elektrikli otomobilin içinde dönüştürülmesine gerek olmaması ve doğrudan bataryaya aktarılabilmesi anlamına geldiğinden şarj süreci hızlanır. 
DC, elektrik akımı aynı yönde aktığı için doğru akım anlamına gelir.
Hangi şarj yöntemi daha iyi?

Elektrikli Opel otomobilini hem doğru hem de alternatif akımla şarj edebilirsin. Her ikisinin de farklı avantajları vardır. Geleneksel ev tipi prizden duvar tipi şarj istasyonlarına kadar hemen her yerde AC şarj mümkündür. Ayrıca hızlı şarja göre daha uygun maliyetlidir. 

DC şarj özellikle uzun yolculuklar için pratiktir. Doğru akım, bataryanı yaklaşık 30 dakikada %80 oranında şarj etmene olanak tanır. Dışarıdaysan bu süreyi kısa bir kahve molası olarak değerlendirebilirsin. Ancak çok sık hızlı şarj etmek bataryaya zarar verebilir. Ayrıca bu yöntem daha pahalıdır.

 

CHARGING TIMES AT A GLANCE

Compare the charging times of different charging cables and wallboxes here. 

Şarj süresi hakkında bilinmesi gerekenler

Elektrikli otomobilin şarj edilmesi ne kadar sürer?

Elektrikli aracının şarj süresi üç faktöre bağlıdır: bataryanın mevcut şarj deposu, büyüklüğü ve güç kaynağının şarj gücü. Hızlı şarj istasyonunda (DC) Opel'ini yaklaşık 30 dakikada %80 oranında şarj edebilirsin. 

Şarj sürelerini etkileyen faktörler nelerdir?

Elektrikli aracının şarjı yaklaşık 20 derece için optimize edilmiştir. Dış sıcaklık veya akünün şarj seviyesi şarj süresini etkilediği için kış aylarında şarj süreleri uzayabilir. Batarya %20 ve %80 aralığında şarja takıldığında şarj etmek daha kısa sürer.

Aradığın bilgiyi henüz bulamadın mı?

Elektrikli otomobiller ve şarj maliyetleri
Yakıt tasarrufunu hesapla
Elektrikli otomobiller ve güç tüketimi
Daha fazla bi̇lgi̇