Skip To Content
Menzil

Elektrikli otomobilin menzili hakkında faydalı bilgiler

Elektrikli otomobillerin yalnızca kısa yolculuklarda kullanılabildiği günler çoktan geride kaldı.

Batarya menzili gittikçe artıyor

Elektrikli otomobillerin batarya menzilini artırmak için  çalışmalar oldukça hızlı şekilde ilerliyor.  Günümüzde elektrikli otomobiller oldukça yüksek menzil ve dilediğin özgürlüğü sunabiliyor. 250 ila 300 km1 veya daha uzun menziller standart haline geldi. Üstelik limitler gittikçe artırılmak için çalışılıyor. Konu ile ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsin.

Elektrikli otomobillerin menzili nasıl hesaplanır?

Elektrikli otomobillerin menzili  2021 yılına kadar NEDC (Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü) ile ölçülürken günümüzde WLTP (Dünya Çapında Uyumlu Hafif Taşıtlar Test Prosedürü)  kullanılmaktadır.

 

WLTP sürüş döngüsü, NEDC standardına kıyasla günlük hayatta karşılaştığımız senaryoları da dikkate alarak daha gerçekçi bir tüketim ölçümü sağlar.

WLTP menzili aşağıdaki etkenleri baz alır:

  • Gerçek sürüş dinamikleri ve hava sıcaklığı
  • Daha uzun test mesafeleri
  • Daha yüksek ortalama ve maksimum hız
  • Daha az boşta kalma süresi
  • Daha sık hızlanma ve frenleme

 

 

Elektrik menzili test yöntemi

Elektrikli otomobiller için dünya genelinde kullanılan iki test prosedürü olan WLTP ve EPA (ABD Çevre Koruma Ajansı), menzili günlük kullanıma çok yakın şekilde belirler.

 

WLTP ve EBA standardına göre menzil hesaplanırken ortalama hız 46,5 km/s, maksimum hız 131 km/s olarak alınır. Test süresi ise 21 dakikadan 30 dakikaya çıkarılmıştır.

 

WLTP hesaplamalarında tüm motor / şanzıman kombinasyonlarıyla beraber aracın ağırlığını ve aerodinamiğini etkileyen opsiyonel donanımlarını ölçümler. Testler, ortalama Avrupa değerlerine göre 23 ve 14 derecede gerçekleştirilir.

Menzil hakkında faydalı bilgiler

Bir elektrikli otomobil ne kadar mesafe gidebilir?

Elektrikli Astra’nın WLTP ile ölçülen maksimum menzili tam şarjlı batarya ile 418 kilometreye kadar, şehir içi kullanımda ise 526 km’ye kadar artmaktadır. Bu veriler sürüş şekline, rota, rakım, hava sıcaklığı, ısıtma, klima kullanımı ve ağırlığa göre değişiklik gösterebilir.

Elektrikli bir otomobilin menzilini en çok etkileyen şey nedir?

Menzil üzerindeki en büyük etken yüksek hız ve hızlanma sıklığıdır. Aracının menzili, sürüş tarzına göre sürekli güncellenir.