Skip To Content
Kablolar ve prizler

Elektrikli otomobilin için uygun kablo kullanımı

Elektrikli otomobilini şarj etmek için evdeki şarj noktasından, artık yollarda oldukça fazla bulunan DC hızlı şarj istasyonlarına kadar çok sayıda seçeneğin var.

Anlık çözüm: elektrik prizi
Geleneksel ev tipi prizde Mod 2 şarj kablosuyla şarj etmek en basit şarj çözümüdür. Avantajı, şarj için her zaman esneklik kazandırmasıdır. Dezavantajı ise prizler ve özellikle kablolar elektrikli otomobili şarj etme amacıyla tasarlanmamıştır. Araçla şarj portu arasındaki iletişim, Kablo İçi Kontrol Kutusu (ICCB) adı verilen sistem sayesinde gerçekleşmektedir. Bu, tüm şarj işlemi boyunca güvenliği sağlar. 
Elektrikli otomobilini düzenli olarak şarj etmen için duvar tipi şarj cihazını öneriyoruz.
Hızlandırılmış şarj: evde veya yolda

7,4 kW / 11 kW

 

Elektrikli otomobilini evde daha hızlı şarj etmek ister misin? O halde duvar tipi şarj cihazı tam sana göre. Duvara veya standa monte edilebiliyor.

 

Opel, elektrikli otomobilinizdeki şarj ünitesine (Araç İçi Şarj Cihazı, OBC) uygun tek fazlı veya üç fazlı olmak üzere duvar tipi şarj cihazı seçenekleri sunar. 

 

İpucu: Duvar tipi şarj cihazları genellikle kalıcı olarak monte edilen Mod 3 şarj kablosuyla sunulur. Böylece elektrikli otomobilini gerektiğinde halka açık bir AC şarj istasyonunda da şarj edebilirsin. Bu kabloyu her zaman yanında bulundurmanı öneririz.

 

Halka açık hızlı şarj
DC hızlı şarj istasyonları genellikle alışveriş merkezlerinde, otoyol dinlenme tesislerinde veya plazalarda bulunur. Yaklaşık 30 dakikalık bir kahve molasında elektrikli Opel'inin bataryasını %80’e 1 kadar şarj edebilirsin. 

1Şarj süresi, şarj istasyonunun tipine ve performansına, hava sıcaklığına ve batarya sıcaklığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 

Uzun mesafeler kat ediyorsan ve yolda şarj etmen gerekiyorsa...

 

OPEL CHARGING ACCESSORIES FOR ELECTRIC CARS.

To keep you flexible at all times, it is important to be able to charge your electric car wherever possible. The options range from conventional sockets to permanently installed charging stations such as wallboxes to fast charging stations. We explain which different charging cables are available and where you can buy them.

Find out which charging cable your Opel electric car needs here.

Şarj kabloları ve prizlerle ilgili daha fazla bilgi

Şarj kabloları ve prizler hakkında güncel bilgiler

Mod 2 şarj kablosu, elektrikli aracın için en kolay şarj olanağını sunar. Farklı ulaşım şekilleri farklı çözümler gerektirir. 

Hangi şarj kablosu ne için uygun?

Mod 2 şarj kablosu, geleneksel ev tipi prizde şarj için idealdir.

 

Tek fazlı veya üç fazlı mod 3 kablolar, halka açık şarj istasyonu kullananlar için idealdir. Üç fazlı tip 3 kablo, tek fazlı tip 3 kabloya göre daha hızlı şarj eder.

 

Uyumlu adaptörlere sahip şarj kabloları dışarıda, evde veya endüstriyel prizlerde kullanılabilir.

Mod 2 şarj kablosu nedir?

Mod 2, temel ev tipi kablo, herhangi bir prize takılabilidiği için şarj istasyonuna ulaşamadığında uygun bir çözümdür. Şarj süresi uzun olduğundan acil durumlar dışında tavsiye edilmez. Mod 2 şarj kablosu, duvar tipi şarj cihazının aksine alternatif akımı doğru akıma dönüştürmez. Dolayısıyla alternatif akımın doğru akıma dönüştürülmesi araç içinde gerçekleştirilir ve daha fazla zaman alır.

Elektrikli aracımı nasıl şarj edebilirim?

Duvar tipi veya hızlı şarj istasyonunda aracını şarj ederken mutlaka aşağıdaki noktalara dikkat etmelisin:

 

1. Motoru durdurmalısın.

2. Halka açık bir şarj istasyonu kullanıyorsan kaydını oluşturmalısın. (uygulama üzerinden, şarj kartı kullanarak veya istasyonda bulunan QR kod ile)

3. Şarj kapağını açarak şarj kablosunu araca bağlamalısın. (kendi kablonu veya istasyonun kablosunu kullanabilirsin)

4. Şarj cihazı üzerinden veya uygulamada oturum açarak şarj işlemini başlatabilirsin.

5. İstediğin şarj seviyesine ulaştığında şarj etmeyi durdurabilirsin, batarya doluysa şarj işlemi otomatik olarak durur.

6. Halka açık bir şarj istasyonu kullanıyorsan şarj süresi sonunda oturumunu kapatmalısın.

7. Araçtaki fişi çektikten sonra şarj istasyonundan ayrılabilirsin.

8. İyi yolculuklar!

 

İpucu: Aracın etrafından geçebilecek kişilerin kabloya takılmaması için aracını istasyona mümkün olduğunca yakın park etmelisin..

 

Altyapısı müsait bir garajın varsa aşağıdaki adaptörlere sahip bir şarj cihazı tercih etmelisin:

- Ev tipi şarj kablosu

- Duvar tipi şarj cihazı (7,4 kW/11kW)

 

Evde veya dışarıda sık ve hızlı şarja ihtiyacın bulunuyorsa aşağıdaki donanımları öneriyoruz:

 

- Ev tipi şarj kablosu

- Mod 3 şarj kablosu

- Duvar tipi şarj cihazı