Skip To Content
450 Basın Mensubu Yeni Astra’yı Portekiz’de Test Etti

450 basın mensubu yeni Astra’yı Portekiz’de test etti

07 Nisan, 2022

Opel, Kasım 2019’dan bu yana ilk kez Almanya dışında bir basın etkinliği gerçekleştirdi. Sahil manzaraları, virajlı yollar ve bolca kültürel zenginlik ile birlikte 450 uluslararası basın mensubu Portekiz Rivierası’nda “gelmiş geçmiş en iyi” ve “yeniden sınıfının en iyisi” olan yeni Astra’yı test etti. Etkinliğe Türkiye’den de 15 kişilik geniş bir katılım gerçekleşti.   


Bozulmamış kum tepeleri ve kıyıya vuran dalgalarla tarihi Cascais beldesi, kuzeydeki Sintra Dağları ile popüler tatil beldesinin güneyindeki Tagus halici arasında bulunuyor. Atlantik boyunca uzanan zarif kıvrımlar, 500 metreye rakıma kadar uzanan kıvrımlı dağ tırmanışları veya Lizbon’a komşu Cascais kasabasının büyüleyici sokaklarında kıvrak manevralar gerektiren yollar, yeni Astra'nın sürüş özelliklerini keşfetmek için mükemmel bir zemin sağlıyor.


Astra’nın Atlantik kıyısı boyunca kıvrılan ve dağları aşarak Sintra'ya kadar uzanan bol manzaralı test rotasının uzunluğu 87 km idi. Tüm belde 1995'ten beri Unesco Dünya Mirası Listesi'nde bulunuyor. Ayrıca 56 kilometrelik biraz daha kısa ikinci bir rota seçeneği de mevcuttu.

 

Misafirler, Martinhal Tatil Beldesi’nde ağırlandı. Opel’in Almanya'nın Rüsselsheim kentindeki genel merkezinde tasarlanan, geliştirilen ve üretilen yeni nesil Astra ile ilgili önemli bilgiler bir basın toplantısında anlatıldı. Ayrıca, kahve molasında, 'Restaurante Nortada'da Atlantik'i seyrederken veya tatil beldesindeki akşam yemeğinde olsun her zaman gazetecilerin sorularını yanıtlayacak ve bilgi akışı sağlayacak uzmanlar vardı. Astra'nın Baş Mühendisi Thomas Stüber bunlardan biriydi ve iki haftalık etkinlik boyunca gerek AGR sertifikalı koltuklar olsun, gerekse de matrix farlar çok sayıda olumlu geri bildirim aldı.

 

Aracı test eden misafirler, Astra'da kendilerini ‘rahat’, ‘emin ellerde’, ‘güvende’ ve ‘otomobille bütünleşmiş’ hissettiklerini söyledi. Amaçlanan ‘kalite algısı’ tam da buydu. Baş Mühendis, “Geliştirme sürecinde izlediğimiz hedeflerin araca tam da istediğimiz gibi uyarlandığını ve basın mensuplarının bunları fark ettiğini görmek büyüleyiciydi” diyerek memnuniyetini ifade ediyor. Yeni Astra, öncüsü Opel Kadett'e gönderme yapan yan camların arkasındaki panjurlar gibi çok sayıda ayrıntı içeriyor. Söz konusu Kadett A, Astra F ve yeni modelin station wagon versiyonu Astra Sports Tourer da Cascais'te de sergilendi.

 

Hedef yükseliş trendini sürdürmek

 

Opel CEO’su Uwe Hochgeschurtz da Portekiz Rivierası'nda gazetecilerle bir araya geldi. “Basın mensuplarıyla yaptığımız sohbetlerde en çok ‘gerçek bir rakip’ tanımından etkilendim. Çünkü tam olarak istediğimiz şey de bu, yani pazardaki rakip olmak” dedi. Opel CEO'su ve ekledi:

“Şirket, 2021 yılında pazar payını artırmayı başardı ve biz de bu yükseliş trendini sürdürmek istiyoruz. Yeni Astra ile bunu gerçekleştirmek için mükemmel bir araca sahibiz”